Золочівська
 райдержадміністрація
Головна      Довідник      Галереї      Форум      Районні організації      Пошук
   
 

Про район

Паспорт району
Символіка
Сільради
Географічна довідка
Історична довідка
Економіка
Освіта
Культура і туризм
Медицина
Золочів прикордонний
Податкова інформує
Громадська рада
Протидія корупції
 

Про РДА

Керівництво
Регламент
Структура
Функції
Адмінпослуги
Колегія
Приязна адміністрація
ВВДРВ
 

Діяльність РДА

Розпорядження
Плани та звіти
Бюджет
Фінанси
Проекти
Регуляторна діяльність
 

Прийом громадян

Графік прийому
Доступ до публічної інформації
Зразки документів
Організації
 

Районна рада

Керівництво
Депутати
Комісії
Поточна діяльність
 

Пропозиції

Оголошення
Вакансії
 
 
 

Погода в Золочеві

 
 
 
 

Корисні посилання

 

 

Безоплатна правова допомога

26.03.2020

КАРАНТИН – робота і зарплата
На період карантину багато роботодавців надають працівникам відпустки, запроваджують віддалену роботу, встановлюють режим простою. Чи може роботавець відмовити працівнику у переході на дистанціну роботу? Як оплачується віддалена робота та час простою? Найбільш актуальні питання сьогодення .
- Відправити співробітників працювати вдома можна без їхньої згоди
У зв`язку з карантином багато організацій переходять на дистанційний режим роботи. Чинним законодавством не врегульовано в повній мірі питання віддаленої роботи.
Утім, на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, роботодавець може доручити працівникові, у тому числі державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, виконувати протягом певного періоду роботу, визначену трудовим договором, вдома.
Важлива зміна відповідно до Закону № 3219 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (Covid-19)" : на період карантину або впровадження заходів боротьби з коронавірусом відправляти співробітників працювати вдома можна без їхньої згоди.
Разом з тим, Закон № 3219 лише рекомендує переведення на дистанційну роботу, але не зобов’язує роботодавця. Тому, якщо підприємство працює, але вас не відпускають працювати з дому, коли така можливість є, одним із варіантів, аби убезпечити себе, є відпустка.
Проте варто колективно звернутися до роботодавця про переведення на дистанційний режим роботи, оскільки забезпечення безпечних умов праці є його безпосереднім обов'язком.
У разі прийняття роботодавцем рішення про роботу у дистанційному режимі раджу отримати офіційний документ про встановлення такого режиму, щоб запобігти звільненню “за прогул” через відсутність на робочому місці.
- Яку зарплату отримаємо під час карантину
Якщо ваша організація визначила період карантину як простій, за працівником зберігається його зарплата. Згідно з ч. 3 ст. 113 Кодексу законів про працю України за час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров'я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища не з його вини, за ним зберігається середній заробіток.
У загальному випадку час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче 2/3 тарифних ставки (окладу). Такий обов’язковий мінімум прописаний у ст. 113 Кодексу законів про працю України.
А от якщо роботодавець не оформив простій, тоді підприємство вважається таким, що працює.
Але в усіх цих випадках заробітна плата повинна виплачуватися. Карантин не є юридичною підставою для звільнення роботодавця від сплати заробітної плати.
Такі норми стосуються і дистанційної роботи. Однак, звертаю увагу, що дистанційна робота регулюється внутрішнім наказами чи розпорядженнями на підприємстві.
У випадку, коли зайнятість на дистанційних умовах праці відповідає встановленому графіку роботи, заробітна плата виплачується повністю.
Є запитання? Отримайте правову допомогу дистанційно:
- зателефонуйте на безкоштовний номер системи БПД 0 800-213-103
- поставте запитання в месенджер ФБ-сторінки: https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid/
- напишіть на електронну пошту місцевого центру або бюро kharkiv3.kharkiv@legalaid.kh.ua
zolochivske@legalaid.kh.ua
- прочитайте правову консультацію на телеграм-каналі "Безоплатна правова допомога" https://t.me/ualegalaid та обговоріть її у нашому чаті - https://t.me/ualegalaidchat
- поставте запитання на Інстаграм-сторінці системи БПД https://www.instagram.com/ualegalaid/?hl=uk
- скористайтеся правничою вікіпедією WikiLegalAid - https://wiki.legalaid.gov.ua
#БПД #ПравоваДопомога #LegalAid #ПравоваКонсультація
За інформацією відділу «Золочівське бюро правової допомоги» Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги:


23.03.2020

Система БПД призупиняє прийом громадян
і надає правову допомогу дистанційно
У зв’язку з загостренням ситуації з поширення коронавірусної інфекції з 23 березня 2020 року і до завершення карантину відділ «Золочвське бюро правової допомоги» Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги призупиняє особистий прийом громадян та надання адресної правової допомоги і повністю переходить на надання правових послуг дистанційно.
Щоб отримати правову консультацію:
 напишіть на нашу електронну пошту центу : kharkiv3.kharkiv@legalaid.kh.ua
zolochivske@legalaid.kh.ua
 зателефонуйте на номер центру: (057) 341-65-71; (057) 341-65-71 або за телефоном бюро 5-00-90
Небхідні документи можна залишити в  скриньці для кореспонденції, що знаходиться за адресою бюро: смт. Золочів, вул. 8 Березня, буд. 3
Правову консультацію можна також отримати:
 зателефонувавши на безкоштовний номер системи БПД 0 800-213-103
 поставивши запитання в месенджер ФБ-сторінки: https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid/
 поставивши запитання на Інстаграм-сторінці системи БПД https://www.instagram.com/ualegalaid/?hl=uk
прочитавши правову інформацію на телеграм-каналі «Безоплатна правова допомога» https://t.me/ualegalaid та обговоривши її у нашому чаті - https://t.me/ualegalaidchat
 скориставшись правничою вікіпедією WikiLegalAid - https://wiki.legalaid.gov.ua
Пам’ятайте, що карантин — це не перешкода для отримання правової допомоги від держави.


18.03.2020

КАМПАНІЮ ДЕКЛАРУВАННЯ – 2020 ПРОДОВЖЕНО ДО 1 ЧЕРВНЯ

17 березня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Серед іншого, внесено зміни до Закону України «Про запобігання корупції», згідно з якими у 2020 році продовжено до 1 червня термін подання щорічних декларацій та декларацій після звільнення.

Крім того, суб’єкти декларування, які у період до 1 червня 2020 року не мали можливості подати декларацію перед звільненням або повідомлення про суттєві зміни у майновому стані у зв’язку із встановленням на території їх проживання карантинно-обмежувальних заходів, звільняються від відповідальності за несвоєчасне подання такої декларації чи повідомлення у зазначений період.

Деталі за посиланням:https://nazk.gov.ua/uk/novyny/kampaniyu-deklaruvannya-2020-prodovzheno-do-1-chervnya/

Інформацію надано Золочівським бюро правової допомоги

 


17.03.2020

 

Оголосили карантин, і ви не знаєте, хто буде сидіти з малолітньою дитиною? Тим часом, трудове законодавство передбачає право працівника піти у відпустку за свій рахунок на стільки часу, скільки триває карантин. Нехай це не надто вигідно, оскільки не нараховується заробітна плата, але зате у законному порядку є можливість перебувати зі своєю дитиною вдома під час карантину. Про це читайте в нашій інфографіці:


12.03.2020

Про особливості укладення договору дарування нерухомого майна

Нерідко громадяни України, які мають у власності нерухоме майно, вирішують подарувати його своїм близьким, але не кожен знає про юридичні тонкощі укладення договору дарування.

Договір дарування оформляється у державного або приватного нотаріуса в письмовій формі за місцем знаходження майна.
Моментом виникнення права власності на подароване майно вважається момент державної реєстрації договору дарування права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, відомості до якого вносить нотаріус.
Якщо житло подароване одному з подружжя в шлюбі, то другий не може претендувати на нього (наприклад подароване майно не ділиться при розподілі майна подружжя у разі їх розлучення).
Майно, що перебуває у спільній (сумісній) власності, дарується при наявності згоди іншого співвласника. Інакше в межах одного року співвласник має право оскаржити цю дію через суд.
Також не слід забувати про податкові нюанси оформлення такого договору, а саме оформляючи договір у нотаріуса, доведеться заплатити державне мито у розмірі 1% від вартості майна, а також збір за здійснення нотаріальних дій.
Особа, на яку оформляється дарча, зобов’язана сплатити податок з доходів фізичних осіб розміром 5% від вартості дарунку.
Від сплати цього податку звільняються родичі першого та другого порядку, тобто дружина, чоловік, діти, батьки, рідні брати і сестри, дід та баба, а також особа, яка є інвалідом I групи, має статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, а також вартість власності, отриманої дитиною-інвалідом.
Необхідно пам'ятати, що для укладення договору дарування до нотаріуса звертаються як Дарувальник, так і Обдаровуваний, їх особиста присутність є обов'язковою умовою для нотаріального посвідчення договору.
Документи, необхідні для оформлення договору дарування в Україні:
1. Паспорти і реєстраційні номери облікової картки платника податків сторін договору, для неповнолітнього - свідоцтво про народження.
2. Документи, що підтверджують право власності на нерухоме майно (свідоцтво про право власності, свідоцтво про право на спадщину, договори купівлі-продажу/дарування/міни, довічного утримання й інші).
3. Якщо у будинку (квартирі) прописані неповнолітні особи або вони виступатимуть сторонами договору, то на укладення договору потрібний дозвіл опікунського органу (якщо сторона договору – неповнолітня особа, то потрібна ще згода батьків на підписання нею договору).
4. Довідка про кількість прописаних осіб у будинку.
5. Звіт про експертну грошову оцінку будинку.
6. Витяг з Державного земельного кадастру відносно земельної ділянки, на якій розташований будинок.
7. Якщо нерухоме майно було придбане в шлюбі або дарувальник в даний момент перебуває в шлюбі, в обов'язковому порядку потрібна згода подружжя на укладення договору, свідоцтво про шлюб або свідоцтво про розірвання шлюбу.
8. Якщо договір укладатиметься від вашого імені представником за довіреністю, то потрібна така довіреність, паспорт і реєстраційний номер облікової картки платника податків повіреного.

Нагадуємо, що Золочівське бюро правової допомоги знаходиться за адресою: смт. Золочів, вул. Березня, 3 . Контактний телефон: (05764) 5-00-90.


06.03.2020

Як змусити несумлінних членів ОСББ платити за послуги

Число Об'єднань співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) в Україні зростає з кожним роком, але разом з цим з'являються і нові проблеми. У багатоквартирних будинках при десятках мешканців завжди знайдеться хтось, хто відмовиться платити за послуги об'єднання і буде нарощувати свою заборгованість. Щоб такого не сталося, ОСББ потрібно оперативно реагувати на заборгованості і не перекладати відповідальність за це на інших мешканців.

ОСББ за своєю суттю – це неприбуткова організація. Статтею 4 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» № 2866-14 від 29.11.2001 (далі – ЗУ «Про ОСББ») передбачено, що ОСББ створюється для забезпечення і захисту прав співвласників, дотримання їхніх обов’язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. На загальних зборах приймається рішення про затвердження кошторису і затверджується розмір внеску на утримання будинку та прибудинкової території. Це рішення, прийняте з дотриманням процедури, стає обов’язковим для виконання всіма співвласниками. Орендарі приміщень, які знаходяться у будинку, де створено ОСББ, згідно із законом, також мають сплачувати внесок на утримання будинку.

 Якщо хтось у будинку (чи власник квартири, чи орендар) не виконує обов’язків щодо вчасної сплати внесків, ОСББ не може належним чином виконувати свої обов’язки щодо утримання будинку в належному стані, платити за освітлення загальних місць користування, тощо. У такому випадку стаття 13 ЗУ «Про ОСББ» передбачає право ОСББ звернутися до суду за стягненням внесків у судовому порядку. При цьому спочатку неплатнику надсилається попередження і надається строк для добровільної сплати боргу.

Боржникам варто пам’ятати, що в ході судового провадження на відповідача, крім суми боргу, ляжуть ще й витрати на судовий збір та послуги юриста, який вестиме справу в суді, а також під час виконання рішення суду виконавчий збір і витрати виконавчого провадження. Відтак, заборгованість у розмірі 5 тисяч гривень може легко зрости до 8-9 тисяч.

Окрім рішення по стягненню заборгованості з боржників існує право голів ОСББ на складання адміністративних протоколів за ст. 150 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідно до якої порушення правил користування жилими приміщеннями тягнуть за собою попередження або накладення штрафу на громадян від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Тож, вагаючись, платити чи ні зараз, слід подумати про те, чи потрібні зайві витрати потім.

Додатково інформуємо, що отримати правову допомогу можна, зателефонувавши до відділу «Золочівське бюро правової допомоги» Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за номером: (05764) 5-00-90, або за адресою: вул. 8 Березня, 3, смт. Золочів. Для цілодобового доступу громадян до безоплатної вторинної правової допомоги діє єдиний телефонний номер 0-800-213-103.

 


27.02.2020

 Спадкування земельної частки (паю)
Спадкування — це перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Чинний Цивільний Кодекс України передбачає, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1216, 1217 Цивільного Кодексу України).
Спадкування земельної частки (паю) відбувається на загальних підставах, визначених цивільним законодавством, проте має ряд своїх особливостей.
У випадку коли спадкодавець залишив після себе заповіт, земельну частку (пай) успадкує особа, яка вказана у ньому.
Заповіт — це особисте розпорядження фізичної особи (громадянина) своїм майном (у т. ч. й земельною ділянкою) на випадок смерті, зроблене у встановлених законом порядку і формі. Значення заповіту полягає у тому, що ним визначається порядок переходу після смерті заповідача усього майна чи його частки, майнових прав та обов'язків до певних осіб.
Право на заповіт має фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Під цивільною дієздатністю фізичної особи необхідно розуміти її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов'язки, само¬стійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання (ст. 30, 1233, 1234 Цивільного Кодексу України).
Проте дуже важливо пам’ятати, незалежно від змісту заповіту, статтею 1241 Цивільного Кодексу України передбачена обов’язкова частина у спадщині для певних категорій осіб – малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом.
Спадкування за законом — це перехід усього майна чи його частки, май¬нових прав та обов'язків до певних осіб, коло яких та порядок такого перехо¬ду визначається відповідно до чинного Цивільного Кодексу України. Іншими словами, спадкування за законом має тоді місце, коли відсутній заповіт або заповітом передбачено перехід не усього майна, прав та обов'язків спадкодавця.
Основна відмінність розглядуваних видів спадкування полягає у тому, що при спадкуванні за заповітом коло спадкоємців є чітко визначеним, а при спад¬куванні за законом — визначається відповідно до черговості, визначеної Цивільним Кодексом України.
При спадкуванні за законом встановлено п'ять черг спадкоємців:
— перша черга — діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадко¬давця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пере¬жив, та батьки;
— друга черга — рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері (не успадковують один після одного зве¬дені брати і сестри, якщо вони не мають спільних батьків);
— третя черга — рідні дядько та тітка спадкодавця;
— четверта черга — особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини;
— п'ята черга — інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.
Спадкування земельної частки (паю) за законом відбувається за принципом черговості – кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.
Законодавством надається можливість зміни черговості одержання права на спадкування (ст. 1259 Цивільного Кодексу України), відмови від спадщини (ст. 1273 Цивільного Кодексу України), відмови від спадщини на користь іншого спадкоємця (ст. 1274 Цивільного Кодексу України).
Для успадкування земельної частки (паю) необхід¬но вчинити низку послідовних та взаємодоповнюючих дій, зокрема:
— протягом 6 місяців від дня смерті спадкодавця подати письмову заяву до нотаріальної контори за місцем проживання спадкодав¬ця, а якщо воно невідоме — за місцем знаходження земельної частки (паю) про прийняття їх у спадщину;
— зібрати і додати до заяви такі документи:
а) сертифікат на право на земельну частку (пай) або державний акт на право власності на земельну ділянку;
б) свідоцтво про смерть спадкодавця;
в) документ, що підтверджує наявність родинних зв'язків між спадкоєм¬цем та спадкодавцем (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб тощо);
г) пенсійне посвідчення спадкодавця, якщо він був пенсіонером;
ґ) довідку з місцевої ради про останнє постійне місце проживання по¬мерлого;
— отримати у державній нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину.
Статтею 1268 Цивільного Кодексу України встановлено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шести місяців з дня відкриття спадщини, він не заявив про відмову від неї.
Якщо потенційний спадкоємець пропустив встановлені законом строки на прийняття спадщини, у нього відсутній акт про право власності на земельну ділянку, або у акті допущена помилка, коли у спадкоємця немає іншого необхідного документу нотаріус відмовляє у реєстрації права на спадщину.
У такому разі спадкоємцю необхідно отримати письмову відмову від нотаріуса та звернутися до суду за місцем розташування земельної частки з позовом, в якому буде заявлене клопотання про продовження строків на прийняття спадщини або позов про визнання права власності на земельний пай у порядку спадкування (залежно від обставин конкретної ситуації).
Якщо у результаті спадкування власниками земельної частки (паю) стають двоє чи більше осіб, спадкоємці можуть:
• укласти письмовий договір про порядок володіння та користування спільним майном;
• укласти договір про поділ майна, що є в спільній частковій власності (при цьому орендну плату спадкоємці будуть отримувати залежно від величини їх частки).
• зробити поділ земельної ділянки в натурі, тобто визначити межі земельної ділянки на місцевості.
Стаття 89 Земельного Кодексу України передбачає, що володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою, що перебуває у спільній частковій власності, здійснюються за згодою всіх співвласників згідно з договором, а у разі недосягнення згоди – у судовому порядку.
Контактна інформація! Звернутися по допомогу до фахівців відділу «Золочівське бюро правової допомоги» Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги можна за адресою: смт. Золочів, вул. 8 Березня, 3, тел. (0 5764) 5-00-90.

Єдиний телефонний номер системи БПД – 0 800 213 103
(дзвінки на вказану телефонну лінію зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України є безкоштовними та приймаються цілодобово).


19.02.2020

 Чи безпечно брати кредити онлайн в Україні?
«Кредит онлайн під 0%», «0% на перший кредит на карту», «кредит за 5 хвилин». Саме такими заголовками останнім часом рясніє інтернет-простір. І багато з наших співвітчизників, бажаючи отримати гроші тут і зараз, користуються цими вигідними пропозиціями.
Та швидко заповнюючи заявку на позику, мало хто уважно читає текст договору, детально дізнається про умови кредитування, штрафні санкції, на які автоматично погоджується позичальник.
Якщо ви все ж прийняли рішення таким чином вирішити свої фінансові питання, рекомендуємо скористатися такими порадами:
Перевірте позикодавця у відкритих джерелах
Перш ніж укладати договір, необхідно з’ясувати, хто ваш позикодавець. Згідно із законодавством України, надавати кредити мають право лише фінансові установи – юридичні особи, які зареєстровані в установленому порядку, мають ліцензію на надання коштів у позику і внесені до Державного реєстру фінансових установ: https://bit.ly/38IHRhW
Щоб переконатися, що ви берете позику в компанії, яка працює в рамках правового поля, зайшовши на сайт, знайдіть назву юридичної особи, яка є позикодавцем. Це назва організаційно-правової форми (наприклад, товариство з обмеженою відповідальністю, акціонерне товариство) та власна назва, яка зазначається в лапках. Якщо в реєстрі такої інформації немає, то це вже є підставою для того, щоб відмовитися від послуг цієї компанії.
Наступний крок – перевірити позикодавця в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: https://bit.ly/2RTi5Rr Якщо ця компанія є в ЄДР, не знаходиться у процесі припинення, запишіть її ідентифікаційний код та переходьте до наступного етапу – перевірки наявності в позикодавця відповідної ліцензії. Для цього здійсніть пошук за ідентифікаційним кодом юридичної особи на сайті комплексної інформаційної системи Нацкомфінпослуг: https://kis.nfp.gov.ua
Якщо компанія є у Державному реєстрі фінансових установ, то можна говорити про те, що позикодавець має право вести діяльність у сфері надання фінансових послуг відповідно до отриманої ліцензії. Наостанок рекомендую перевірити наявність судових справ за участю компанії за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua. Там ви можете отримати інформацію про те, наскільки активно компанія стягує заборгованість з позичальників.
Ознайомтеся з умовами договору кредитування
«Який договір, я ж нічого не підписую?!», – скажете ви. Дійсно, навряд чи вам надішлють документи щодо отримання позики в паперовому вигляді на підпис. Проте, в українському законодавстві існує таке поняття, як «електронний договір». Це домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків та оформлена в електронній формі. Підписання ж цього договору сторонами здійснюється через використання:
✅ електронного підпису;
✅ електронного цифрового підпису, за умови використання засобу електронного цифрового підпису усіма сторонами електронного правочину;
✅ електронного підпису одноразовим ідентифікатором;
✅ аналога власноручного підпису (може використовуватися лише за письмовою згодою сторін, у якій містяться зразки відповідних аналогів власноручних підписів).
Під час укладання договорів кредитування в мережі інтернет найчастіше застосовується електронний підпис одноразовим ідентифікатором – алфавітно-цифровою послідовністю, яка може передаватися суб`єктом електронної комерції (позикодавцем) іншій стороні електронного правочину (позичальнику) засобом зв`язку, вказаним під час реєстрації у системі (як правило – смс-повідомлення).
Отже, оскільки ви укладаєте договір, тобто берете на себе певні зобов’язання, то необхідно ознайомитися з його умовами. Як правило, посилання на умови договорів на сайтах онлайн-позикодавців розміщені внизу першої сторінки. У деяких компаніях з цими умовами можна ознайомитися лише у процесі подачі заявки на отримання позики. У будь-якому випадку вам необхідно знайти їх і уважно вивчити.
Зверніть особливу увагу на такі моменти:

✅ Розмір процентної ставки, чи може вона змінюватися.
✅ Строк оплати за користування кредитом.
✅ Вид і розмір штрафних санкцій за несвоєчасну оплату.
✅ Можливість та умови продовження строку оплати.
✅ Відповідальність позичальника за несвоєчасне повернення позики.
✅ Можливість передачі персональних даних позичальника третім особам (колекторам).
Майте на увазі, що в самому договорі може бути посилання на умови кредитування, які оформлені окремим документом, з яким теж необхідно ознайомитися.

Оцініть вигідність кредиту
Якщо ви скористалися всіма порадами, то вже маєте чітке уявлення про позикодавця та умови кредитування. Тепер залишається лише оцінити вигідність кредиту. Врахуйте, що ви берете на себе обов’язок повернути позичені кошти, а у випадку, якщо буде порушено умови укладеного договору, то позикодавець матиме право нараховувати штрафні санкції, які можуть сягати 475 відсотків річних. Тому приймайте рішення щодо оформлення позики лише після ретельного аналізу всіх умов.
Додатково інформуємо, що отримати правову допомогу можна, зателефонувавши до відділу «Золочівське бюро правової допомоги» Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за номером: (05764) 5-00-90, або за адресою: вул. 8 Березня, 3, смт. Золочів. Для цілодобового доступу громадян до безоплатної вторинної правової допомоги діє єдиний телефонний номер 0-800-213-103.


 


13.02.2020

 

 Податкова знижка на навчання: як її отримати

 І йдеться не лише про здобуття знань у вищих навчальних закладах. Чималих коштів потребує художня чи спортивна школа. Проте батьки можуть повернути частину інвестованих в навчання коштів, скориставшись податковою знижкою. Податкова знижка – це витрати платника податків, пов'язані з придбанням товарів (робіт, послуг), на суму яких дозволено зменшити його річний оподатковуваний дохід. Громадяни України, які офіційно працевлаштовані та при цьому оплачують навчання, мають право на компенсацію до 18% його вартості. Податкову знижку може отримати громадянин України з офіційно підтвердженим доходом (окрім приватних підприємців), який оплачує послуги середньо-спеціальної або вищої освіти за себе, або не працюючого члена сім'ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік/дружина, діти). Отримати відшкодування (податкову знижку) за витратами на освіту, зробленими в минулому календарному році, можна до 31 грудня включно поточного року.

Які документи необхідні:  Паспорт громадянина України;  Довідка про присвоєння ідентифікаційного податкового номера;  Довідка про доходи з місця роботи, де буде вказана сума нарахованої заробітної плати, сума соціального внеску, сума податку на доходи фізичних осіб та сума військового збору, по щомісячно, і загальною сумою за рік; Копія договору з навчальним закладом; Копії квитанцій (чеків, платіжних доручень) про оплату послуг за навчання за звітний календарний рік;

Документи, що підтверджують ступінь споріднення (свідоцтво про народження, якщо оплата за дитину, свідоцтво про шлюб - якщо за чоловіка/дружину);
Податкова декларація про майновий стан і доходи за звітний період (За формою затвердженою Наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859, у редакції наказу Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 556).

Який порядок дій:   Оплатити навчання у ВНЗ або ПТУ та зберегти відповідні квитанції; Отримати довідку про доходи за місцем роботи за рік, в якому було здійснено оплату послуг за навчання; В наступному, після здійснення оплати послуг за навчання, календарному році, заповнити податкову декларацію про доходи із зазначенням сум доходу, сплачених податкових платежів та зборів, сум видатків на оплату послуг навчання, розрахунком суми очікуваної податкової знижки, банківськими реквізитами для зарахування суми податкової знижки за результатами перевірки декларації; Подати перелічений вище пакет документів до управління Державної фіскальної служби за місцем Вашої реєстрації; Отримати податкову знижку через зарахування відповідної суми на Ваш банківський рахунок, вказаний Вами у декларації.

Часові рамки: Якщо Ви не скористалися правом на податкову знижку за наслідками звітного податкового року, то таке право на наступний податковий рік не переноситься. Якщо з боку органів ДФС відсутні зауваження щодо поданих Вами документів та декларації про майновий стан і доходи, сума компенсації (податкова знижка) повинна бути зарахована на Ваш банківський рахунок протягом 60 днів.

Виникли питання, за юридичною консультацією звертайтесь до відділу «Золочівське бюро правової допомоги Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою смт. Золочів, вул.. 8 Березня, 3, тел..  (05764) 5-00-90.  Для цілодобового доступу громадян до безоплатної вторинної правової допомоги діє єдиний телефонний номер 0-800-213-103.Ще можна знайти правову інформацію, що вас цікавить, на довідково-інформаційній платформі правових консультацій WikiLegalAid в мережі інтернет за адресою: https://wiki.legalaid.gov.ua


04.02.2020

 

  Як правильно давати гроші в борг
Кожному хоча б раз у житті доводилося позичати комусь гроші. Коли близька людина просить вас позичити грошей, ви опиняєтеся на мінному полі. З одного боку, ви і самі напевно попадали в фінансові ями і розумієте, як важко з них вибратися без підтримки друзів. З іншого боку, ви чули чимало історій про те, як дружба руйнувалася через виникнення неоднозначних фінансових відносин.
Буває так, що навіть близькі родичі після позики стають справжніми ворогами, тому уклавши договір позики, ви зможете уникнути багатьох негативних наслідків та отримати свої гроші назад. Так, статтею 1046 Цивільного кодексу України визначено, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики укладається у письмовій формі, обов’язково потрібно вказати місце та дату його оформлення, повні контактні дані обох сторін. Договір позики повинен містити всі умови відносин між двома сторонами, потрібно вказати яка точно сума і в якій валюті буде передана позичальнику(суму, яка дається в борг потрібно написати прописом ), якими частинами і в які строки буде здійснюватися повернення коштів, яка відповідальність за несвоєчасне повернення, чи сплачуватиметься відсотки за користування коштами та всі інші умови, які так чи інакше стосуватимуться майбутньої позики. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
Крім договору позики, можна також використовувати боргову розписку. В ч.2 статті 1047 Цивільного кодексу України зазначено, що на підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей. Розписка пишеться власноруч позичальником. У ній зазначається прізвище, ім’я, по батькові, дата народження, паспортні дані, адреса та місце проживання обох сторін. Якщо ви даєте суму під певний відсоток, то він повинен вказуватися в розписці. Також необхідно зазначити у якій валюті позичаються гроші (гривня, долар США, євро) і за яким курсом треба їх повернути. Також, можна запросити двох осіб у якості свідків. Для цього у кінці розписки вказуються паспортні дані, адреси та підписи осіб, які були присутні при передачі грошей. Ці особи зможуть потім підтвердити у суді факт передачі грошей. В кінці повинен стояти особистий підпис позичальника. Зберігати розписку потрібно до моменту повного повернення боргу.
Додатково інформуємо, що отримати правову допомогу можна, зателефонувавши до відділу «Золочівське бюро правової допомоги» Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за номером: (05764) 5-00-90, або за адресою: вул. 8 Березня, 3, смт. Золочів. Для цілодобового доступу громадян до безоплатної вторинної правової допомоги діє єдиний телефонний номер 0-800-213-103.
 


28.01.2020

 Дострокове розірвання договору оренди землі
Відповідно до ст.. 1 ЗУ «Про оренду землі», оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
За договором оренди орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
Не допускається розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Таким чином, нормами чинного законодавства України, визначено два шляхи дострокового розірвання договору оренди землі:
- за згодою сторін;
- за рішенням суду.
Зміна або розірвання договору оренди землі допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України .
Також аналогічні норми визначено частиною 3 статті 31 Закону України «Про оренду землі».
У разі розірвання договору оренди землі за погодженням сторін кожна сторона має право вимагати в іншої сторони відшкодування понесених збитків відповідно до закону.
У разі розірвання договору оренди землі з ініціативи орендаря орендодавець має право на отримання орендної плати на землях сільськогосподарського призначення за шість місяців, а на землях несільськогосподарського призначення - за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладення договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах, за винятком випадків, коли розірвання договору було обумовлено невиконанням або неналежним виконанням орендодавцем договірних зобов'язань.
За рішенням суду згідно зі статтею 32 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі може бути достроково розірваний на вимогу однієї із сторін в разі:
1) Якщо сторонами, орендодавцем та орендарем, не виконуються обов'язки, передбачені статтями 24 і 25 Закону України "Про оренду землі"
• використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди;
• дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил;
• дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;
• своєчасного внесення орендної плати;
• передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди;
• при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;
• не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою;
• відшкодувати орендарю капітальні витрати, пов’язані з поліпшенням стану об’єкта оренди, яке проводилося орендарем за згодою орендодавця;
• попередити орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самого об’єкта оренди;
• приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку;
• виконувати встановлені щодо об’єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;
• дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення;
• у п’ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надати копію договору відповідному органу доходів і зборів.
2) Якщо сторонами не виконуються обов'язки, передбачені умовами договору;
• невиплата орендної плати;
• використання землі не за цільовим призначенням;
• передача в суборенду без дозволу орендодавця (якщо такий вимагається) тощо.
3) У разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки;
4) Виникнення підстав, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України:
• забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки;
• додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля;
• своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату;
• не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів;
• підвищувати родючість ґрунтів та зберіг ати інші корисні властивості землі;
• своєчасно надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів у порядку, встановленому законом;
• дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов'язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон;
• зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем.
Такий спосіб розірвання договору оренди реалізується шляхом подання відповідного позову до суду із аргументацією підстав для визначення договору оренди недійсним.
Факт розірвання договору оренди землі необхідно зареєструвати. Порядок реєстрації такий же, як і для реєстрації самого договору оренди землі.
За державною реєстрацією розірвання договору оренди землі може звернутися як орендар, так і орендодавець до: нотаріусів, інших державних реєстраторів, визначених у законі (виконавчих органів сільських, селищних та міських рад, Київської, міських, районних, районних у місті Києві державної адміністрації або акредитованих суб’єктів, в яких працюють державні реєстратори).
Для проведення державної реєстрації припинення права оренди земельної ділянки реєстратору (нотаріусу) подається заява на проведення реєстраційних дій та оригінали документів, необхідних для проведення таких дій, у паперовій або електронній формі.
Заява на проведення реєстраційних дій в електронній формі подається за умови ідентифікації заявника (фізичної або юридичної особи) з використанням електронного цифрового підпису чи іншого альтернативного засобу ідентифікації особи.
Додатково інформуємо, що отримати правову допомогу можна, зателефонувавши до відділу «Золочівське бюро правової допомоги» Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за номером: (05764) 5-00-90, або за адресою: вул. 8 Березня, 3, смт. Золочів. Для цілодобового доступу громадян до безоплатної вторинної правової допомоги діє єдиний телефонний номер 0-800-213-103.
 


23.01.2020

Оголошено XII конкурс з відбору адвокатів, які залучаються для надання безоплатної вторинної правової допомоги
Відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 17.01.2020 № 128/7 «Про проведення конкурсу з відбору адвокатів, які залучаються для надання безоплатної вторинної правової допомоги» Координаційний центр з надання правової допомоги повідомляє про проведення з 20 січня по 30 березня 2020 року конкурсу з відбору адвокатів, які залучаються для надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі – конкурс).
Для участі у конкурсі адвокатам необхідно:
1) Зареєструватися на веб-сторінці http://contest.legalaid.gov.ua з 21 січня по 23 лютого 2020 року, де заповнити онлайн анкету та біографічну довідку; зазначити адресу електронної пошти для отримання інформації у зв’язку з конкурсом; завантажити скановані копії заяви, форма якої встановлена Мін’юстом; усіх заповнених сторінок паспорта (чи іншого документа, що посвідчує особу); свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю та мотиваційного листа (до 500 слів), складеного у довільній формі.
УВАГА! За фактом реєстрації адвокат отримає повідомлення Координаційного центру з надання правової допомоги про прийняття заявки на опрацювання. Після перевірки наявності надісланих копій документів і відомостей про адвоката в Єдиному реєстрі адвокатів України, адвоката буде поінформовано про їх відповідність чи невідповідність встановленим вимогам за вказаною адвокатом адресою електронної пошти. У разі отримання повідомлення про невідповідність документів встановленим вимогам реєстрацію можна пройти повторно (до завершення строку реєстрації).
Участь у конкурсі можуть брати адвокати, відомості про яких внесені до Єдиного реєстру адвокатів України.
2) Протягом 27 лютого – 09 березня 2020 року пройти дистанційний курс «Вступ до системи надання безоплатної правової допомоги», ознайомившись з його матеріалами та склавши перевірочні тестові завдання, що оцінюються автоматично (адреса веб-сторінки дистанційного курсу, логін та пароль будуть зазначені в електронному повідомленні Координаційного центру з надання правової допомоги).
3) Протягом 16 – 19 березня 2020 року (конкретні дата, час і місце проведення будуть повідомлені кожному адвокатові додатково) пройти індивідуальні співбесіди з конкурсною комісією, під час якої адвокати оцінюватимуться за критеріями мотивації до надання безоплатної правової допомоги, комунікабельності, емоційної врівноваженості, вміння представити приклади надання правової допомоги.
УВАГА! Під час проходження співбесіди із конкурсними комісіями адвокати повинні пред’явити оригінали паспорта та свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю.
Окрім того, з 11 по 13 березня 2020 року конкурсні комісії розглядатимуть подані адвокатами копії документів, оцінюючи адвокатів за критеріями стажу адвокатської діяльності, наявності або відсутності застосовання до адвоката дисциплінарних стягнень та враховуючи результат проходження адвокатом дистанційного курсу «Вступ до системи надання безоплатної правової допомоги». Цей етап відбувається без персональної участі адвокатів.
Адвокати, які пройдуть конкурс, залучатимуться до надання БВПД на постійній основі за контрактом або на тимчасовій основі на підставі договору, відповідно до Порядку та умов укладення контрактів з адвокатами, які надають безоплатну вторинну правову допомогу на постійній основі, та договорів з адвокатами, які надають безоплатну вторинну правову допомогу на тимчасовій основі, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2012 року № 8.
Контакт для зворотного зв’язку з адвокатами:
Боровльов Дмитро Дмитрович, начальник відділу експертно-правового аналізу надання безоплатної правової допомоги управління забезпечення якості правової допомоги Координаційного центру з надання правової допомоги, (044) 486 71 06 (понеділок – четвер: з 09:00 до 18:00, п’ятниця: з 09:00 до 16:45, обідня перерва із 13:00 до 13:45), dmytro.borovlov@legalaid.gov.ua.


14.01.2020

Закон про надання добровольцям статусу УБД набув чинності

З 1 січня 2020 року набув чинності Закон України № 329-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання статусу та соціальних гарантій окремим особам з-поміж учасників антитерористичної операції» вносить зміни до Закону “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Так, закон урегульовує надання статусу учасника бойових дій добровольцям. Зокрема, до переліку учасників бойових дій включаються особи, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України, протягом не менше 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, перебуваючи безпосередньо в районах АТО в період її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів, у взаємодії зі Збройними силами України, Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Національною гвардією, Службою безпеки України.
Закон також поширює відповідні державні соціальні пільги та гарантії на цих осіб та членів їхніх сімей.
Водночас цей статус не поширюється на працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися і брали безпосередню участь у забезпеченні проведення АТО, а також осіб, які добровільно забезпечували (або добровільно залучалися до забезпечення) проведення АТО (в тому числі здійснювали волонтерську діяльність).


09.01.2020

Як відновити загублений паспорт?

У випадку крадіжки паспорта необхідно звернутися до поліції і подати заяву про викрадення. Це потрібно для того, аби у разі, якщо за вкраденим паспортом були здійснені шахрайські дії (наприклад, укладено кредитний договір або оформлена купівля-продаж), можна було довести той факт, що особа до цього не мала ніякого відношення, і визнати ці угоди через суд недійсними.
Щоб уникнути непередбачуваних труднощів, варто не зволікати із зверненням у відділення міграційної служби у своєму місті чи районі (ЦНАПу).
Як оформити паспорт замість втраченого або викраденого?
Зібрати необхідні документи:
- заява про втрату паспорта встановленого зразка;
- витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення паспорта на території України);
- платіжний документ, що підтверджує сплату державного мита;
- довідка про місце проживання;
- свідоцтво про народження дітей (за наявності);
- свідоцтво про шлюб, розірвання шлюбу (за наявності);
- звернутися до територіального підрозділу ДМС України за зареєстрованим місцем проживання, або до відповідного центру надання адміністративних послуг (ЦНАП), отримати паспорт у місці, де подавалася заява.
Термін розгляду заяви.
Не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його отримання. Не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його термінового отримання. У випадках проведення під час оформлення процедури встановлення особи строк оформлення паспорта продовжується до 2 місяців.
Виникли питання, за юридичною консультацією звертайтесь до відділу «Золочівське бюро правової допомоги Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою смт. Золочів, вул.. 8 Березня, 3.


18.12.2019
 

Золочівське бюро правової допомоги інформує.

Порушують ваші права? Ви потребуєте допомоги в судах - звертайтеся до відділу «Золочівське бюро правової допомоги» Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, за адресою: смт. Золочів, вул. 8 Березня, 3. тел. (05764) 5-00-90
Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів).


03.12.2019
 

Золочівське бюро правової допомоги інформує, що в Україні з 1 грудня зріс прожитковий мінімум. Тепер він для працездатних громадян становить 2102 гривні, для непрацездатних – 1638 гривень.
У зв'язку з цим повідомляємо, яка сума середньомісячного доходу дозволяє громадянам мати право на безоплатну вторинну правову допомогу, що полягає в складанні позовних заяв та представництві в суді. Це відповідно 4204 грн. для працездатних осіб і 3276 грн. для осіб, які втратили працездатність.


25.11.2019

25 листопада - Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок.
Насильство проти жінки – не міф, а реальна проблема. Цього року до Координаційного центру з надання правової допомоги надійшло 652 звернення від постраждалих. Це страшна цифра, але це - ніби прорваний нарив. Значить, наші жінки вчаться звертатися по допомогу.
652 звернення від постраждалих від домашнього насильства за цей рік. Минулого року було 241. Це не означає, що кількість випадків збільшується. Це значить, що в людини збільшується віра в те, що її захистять.
Безоплатна правова допомога знає історію кожної такої людини. І все одно 652 - занадто мало.
Не мовчіть про насильство ні в своїй, ні в чужій родині.
Дзвоніть на єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів).
Звертайтеся до найближчого місцевого центру чи бюро з надання безоплатної правової допомоги. На території Золочівського району Харківської області за додатковою інформацією в індивідуальному порядку можна звернутись до відділу «Золочівське бюро правової допомоги» Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, за адресою: смт. Золочів, вул. 8 Березня, 3. тел. (05764) 5-00-90.


11.11.2019

Комісія з питань формування та затвердження списків присяжних Золочівського районного суду Харківської області, затверджена рішенням Х сесії VІІ скликання Золочівської районної ради від 15 листопада 2016 року № 192 (зі змінами) інформує про початок формування складу кандидатів у присяжні Золочівського районного суду Харківської області.
До списку присяжних Золочівського районного суду Харківської області може бути включений громадянин України, який:
постійно проживає на території, на яку поширюється юрисдикція Золочівського районного суду Харківської області ;
дав згоду бути присяжним.
Не підлягають включенню до списку присяжних Золочівського районного суду Харківської області громадяни:
визнані судом обмежено дієздатними або недієздатними;
які мають хронічні психічні чи інші захворювання, що перешкоджають виконанню обов’язків народного засідателя, присяжного;
які мають не зняту чи не погашену судимість;
народні депутати України, судді, прокурори, працівники правоохоронних органів, військовослужбовці, працівники апаратів судів, інші державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування, адвокати, нотаріуси;
особи, на яких протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення;
громадяни, які досягли шістдесяти п’яти років;
особи, які не володіють державною мовою.
Всіх бажаючих бути включеними до списку кандидатів у присяжні прохання звертатися до Золочівської районної державної адміністрації та Золочівської районної ради за адресою: смт Золочів, площа Слобожанська, 5, або за телефонами: 5 13 37; 5 13 41; 5 15 93.


07.11.2019

Відділ «Золочівське бюро правової допомоги» Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги
інформує

Оренда квартири. Чи потрібно орендодавцю платити податок?
Кожен, хто має у своїй власності нерухомість зацікавлений у отриманні додаткового доходу від її здачі. Як себе захистити від пошкодження майна та уникнути побутових ризиків у майбутньому.
Розглянемо для початку ключові положення Цивільного кодексу України щодо найму житла:
За договором найму житла наймодавець (власник) передає другій стороні (наймачеві) своє житло для проживання в ньому на певний строк і за певну суму. Договір оренди житла укладається у письмовій формі. Предметом договору оренди житла може бути приміщення (також частина будинку або квартири), придатне для проживання. Розмір плати за користування житлом встановлюється договором оренди. Сторонами договору можуть бути як фізичні, так і юридичні особи. Правонаступництво в разі зміни власника: якщо змінився власник житла, яке було передано в оренду, на нового власника покладаються права і обов'язки наймодавця.
Основними ознаками, що відрізняють договір оренди від інших видів договорів, є: передача майна в тимчасове користування, а не у власність; обов'язковість повернення майна орендодавцю після закінчення строку дії договору або при його достроковому розірванні; платність користування орендованим майном.
У договорі оренди слід дати точні характеристики майна, переданого в оренду. Наприклад, якщо в оренду беруть: будівлю, споруду або приміщення, то їх місцезнаходження, площу та інші відмітні ознаки; обладнання – його серійний номер і технічні характеристики. Також у договорі треба вказати вартість орендованого майна. Вартість визначає власник самостійно або звертається до професійних оцінювачів.
До договору оренди необхідно включити такі умови, що стосуються орендної плати:
• розмір плати; періодичність і строки її сплати;
• форма (грошова, натуральна або змішана).
Щоб у подальшому між орендодавцем і орендарем не виникало ніяких спорів, у договорі слід чітко прописати, чи входять в орендну плату комунальні платежі.
Щодо оподаткування додатково отриманого доходу
Вимоги законодавства однакові для усіх: отримав дохід – сплати податки. Розрахувати усе просто: визначається сума доходів які громадянин отримав за певній період часу в податковому році та нараховується податок на доходи фізичних осіб, який становить 18% від доходу який задекларований фізичною особою та 1,5% військового збору з того ж доходу отриманого і задекларованого громадянином.
До договору також можна включити умову про індексацію орендної плати (ч. 3 ст. 762 ЦК, ч. 1 ст. 284 ГК).
Згідно з ч. 5 ст. 762 ЦК орендна плата повинна сплачуватися щомісяця. Однак орендодавець і орендар можуть передбачити в договорі інші строки внесення орендної плати на свій розсуд (наприклад, щотижня, протягом 45 днів, щокварталу та ін.).
Зверніть увагу: якщо орендар не вносить орендну плату протягом трьох місяців підряд, орендодавець має право:
• відмовитися від договору, адже несплата орендної плати є підставою для розірвання договору з ініціативи орендодавця (ст. 782 ЦК);
• вимагати виплати заборгованості з орендної плати з урахуванням інфляції за весь період прострочення, а також 3 % річних від простроченої суми, якщо інший розмір відсотків не встановлено договором або законом (ст. 625 ЦК).

Строк дії договору
Орендар і орендодавець самостійно вирішують, на який строк їм укласти договір. Якщо строк оренди в договорі не встановлено, договір уважається укладеним на невизначений строк.
Крім строку дії договору, необхідно передбачити можливість його продовження на новий строк (пролонгації) і дострокового розірвання. Можливість такої пролонгації договору можна передбачити при його укладенні. У цьому випадку договір повинен містити умову про те, що договір уважається продовженим на новий строк, якщо жодна зі сторін за певний період до закінчення строку його дії не заявить про свій намір розірвати договір.
Якщо при укладенні договору така умова не була передбачена і орендар продовжує користуватися орендованим майном після закінчення строку дії договору, то продовжити договір можна відповідно до ст. 764 ЦК. Дана норма говорить: якщо протягом місяця з моменту закінчення строку договору від орендодавця не надійдуть заперечення, договір уважається поновленим на раніше встановлений строк (ст. 764 ЦК).
При оренді будівель і споруд або їх частин на строк три роки і більше договір підлягає нотаріальному посвідченню.
Податок на оренду квартири
Відкриваючи підприємницьку діяльність з метою надання нерухомості в оренду, власники оформляються як ФОП другої або третьої групи.
Ставати підприємцем на єдиному податку другої або третьої групи потрібно в залежності від таких факторів:
• річного обігу грошей; кількості найманих працівників;
• суб’єктів, з якими планується взаємодіяти.
Платники єдиного податку здають нерухомість в оренду на вигідних умовах в плані податків в порівнянні з суб'єктами, на яких поширюється загальна схема оподаткування.
Але пункт 5.3 статті 291 ПКУ накладає на них ряд обмежень:
• максимальна площа житла, що здається в оренду – 100 кв.м;
• ліміт для нежитлових приміщень і споруд – 300 кв.м. Їм також не можна здавати в оренду більше 0,2 Га землі.
Таким чином, якщо у вас є одна або кілька квартир під здавання, загальна площа яких перевищує сотню квадратів, ви вже не зможете користуватися привілеями єдиного податку.
Згідно зі статтею 293 ПКУ підприємці другої групи сплачують єдиний податок і соціальний внесок в розмірі 640 грн і 704 грн відповідно, а ФОП третьої групи замість податку 640 грн платять 5% від доходу.
Щоб законно здавати квартиру, не обов'язково реєструватися як СПД. Можна просто звітувати перед державою про отриманий дохід, подаючи раз на рік декларацію. В такому випадку орендодавець може здавати нерухомість без обмежень за площею як фізичним, так і юридичним особам. Тут єдиний податок не застосовується, а діє загальна система, за якою доведеться сплачувати податок на доходи фізичних осіб – 18%. Крім того, тут не діє єдиний соціальний внесок, але треба сплачувати військовий збір – 1,5%.
Штраф за невиплату податків від оренди квартири
За такі дії передбачена кримінальна відповідальність. Згідно зі ст.212 Кримінального кодексу правопорушнику доведеться заплатити штраф у розмірі 17-34 тис. грн.

Порушують ваші права? Ви потребуєте допомоги в судах - звертайтеся до відділу «Золочівське бюро правової допомоги» Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, за адресою: смт. Золочів, вул. 8 Березня, 3. тел. (05764) 5-00-90
Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів).


23.10.2019

Відділ «Золочівське бюро правової допомоги» Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує

Заміна товару неналежної якості

На що має право покупець у разі придбання товару неналежної якості?
Покупець має право вимагати пропорційного зменшення ціни або безоплатного усунення недоліків товару в розумний строк, або відшкодування витрат на усунення недоліків товару.
Товар неналежної якості може підлягати обміну протягом гарантійного строку, який зазначається в документах, котрі додаються до продукції.
У разі виявлення недоліків товару протягом встановленого гарантійного терміну з вини виробника покупець має право:
• розірвати угоду і повернути кошти, які були витрачені на покупку,
• замінити товар на такий самий, або аналогічний, якщо є в наявності у продавця.
Наявність недоліків або факт фальсифікації підтверджується висновком експертизи, яка повинна бути організована продавцем у 3-денний строк з дня одержання від споживача письмової згоди на цю дію.
Експертиза проводиться за рахунок продавця. Якщо у висновках експертизи буде доведено, що недоліки виникли внаслідок порушення споживачем встановлених правил використання, зберігання чи транспортування, вимоги споживача не підлягають задоволенню, а споживач зобов'язаний відшкодувати продавцю витрати на проведення експертизи.
Як довго чекати на заміну товару?
• За наявності товару – негайно;
• У разі перевірки якості товару - 14 денний термін;
• У разі відсутності товару – 2 місячний строк з моменту подання заяви.
Скільки може тривати усунення недоліків товару?
Недоліки товару, пред'явлені споживачем, повинні бути усунуті протягом 14 днів з дати його пред'явлення або за згодою сторін в інший строк.
Чи маю я право отримати у користування інший прилад на час ремонту?
На письмову вимогу споживача на час ремонту йому надається (з доставкою) товар аналогічної марки (моделі, артикулу, модифікації).
За кожний день затримки виконання вимоги споживача сплачується неустойка у розмірі 1 % вартості товару.
При усуненні недоліків шляхом заміни комплектуючого виробу або складової частини товару, на які встановлено гарантійні строки, гарантійний строк на новий комплектуючий виріб і складову частину вираховуються з дня видачі споживачеві товару після ремонту.
Які документи треба мати при собі?
Розрахунковий документ з позначкою про дату продажу товару, гарантійні зобов'язання, зміст договору з виконавцем робіт (послуг), опис виявлених недоліків, висунуті вимоги (прохання) з документальним підтвердженням факту їх отримання продавцем (виконавцем), отримані заявником відповіді, висновки тощо.
Куди звертатися, якщо продавець порушує права?
Якщо ви хочете уникнути судового розгляду, то до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів у відповідному регіоні.
У випадку порушення продавцем прав споживача останній має право звернутися до уповноваженого органу з усним, електронним або письмовим зверненням (скаргою).
До письмового звернення (скарги) додаються наступні документи:
1. копія звернення до суб'єкта господарювання (продавець);
2. копія документу, який засвідчує факт придбання товару;
3. копія технічного паспорта з позначкою про дату продажу;
4. інші документи, які стосуються розгляду звернення.
У які строки буде розглянуто таке звернення?
У термін не більше 1 місяця від дня їх надходження.
Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, продавець встановлює необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється подавачу.
При цьому загальний термін вирішення питань не може перевищувати 45 днів.
Звернення громадян, які мають встановлені законодавством пільги, розглядаються у першочерговому порядку.
Чи можу я звернутися до суду?
Споживач для захисту своїх прав має право звернутися до суду за місцем проживання, місцем заподіяння шкоди чи виконання договору.
До позовної заяви додаються докази, що обґрунтовують позовні вимоги, тобто відмову покупця обміняти товар, зокрема:
1. копія звернення до продавця;
2. висновок експертизи про невідповідність товару встановленим вимогам якості;
3. копія документу, який засвідчує факт придбання товару;
4. копія технічного паспорта чи іншого документа, що його замінює, з позначкою про дату продажу;
5. інші документи, які стосуються розгляду звернення.
Суд одночасно вирішує питання щодо відшкодування моральної шкоди.
Скільки це коштуватиме?
Споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, які пов'язані з порушенням їх прав (частина 3 статті 22 Закону України "Про захист прав споживачів").
Які строки розгляду питання судом?
Цивільна справа в порядку позовного провадження розглядається судом протягом розумного строку, але не більше 2 місяців з дня відкриття провадження у справі.

Порушують ваші права? Ви потребуєте допомоги в судах - звертайтеся до відділу «Золочівське бюро правової допомоги» Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, за адресою: смт. Золочів, вул. 8 Березня, 3. тел. (05764) 5-00-90
Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів).


17.10.2019

Захисники мають право назнижку на оплату послуг ЖКГ, яка надається для оплати послуг користування житлом, комунальних послуг та вартості палива. Для осіб з інвалідністю внаслідок війни розмір знижки становить 100%, для учасників бойових дій та прирівняних до них  – 75%, для учасників війни — 50 %.


17.10.2019

Захисники мають право на безоплатне отримання земельної ділянки. Учасники бойових дій мають право на першочергове відведення земельних ділянок для: особистого селянського господарства — до 2 га; ведення садівництва — до 0,12 га; будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у селах — до 0,25 га та селищах — до 0,15 га, в містах до — 0,1 га; індивідуального дачного будівництва — до 0,1 га; будівництва гаражів — до 0,01 га. Слід пам’ятати те, що скористатися правом на відведення земельної ділянки можна тільки один раз за кожним видом діяльності.


17.10.2019

Захисники мають право на безоплатне медичне забезпечення. Учасники бойових дій мають право на безоплатне отримання лікарських засобів, першочергове безоплатне зубопротезування, безоплатне щорічне санаторно-курортне лікування. Учасникам бойових дій надається допомога у військових госпіталях та інших лікувально-профілактичних закладах, члени сім’і військовослужбовця, який прослужив в ЗСУ більше 20 років, мають право також обслуговуватись у військових госпіталях.


17.10.2019

Захисники мають право на правову допомогу за рахунок держави. Учасникам бойових дій надається безоплатна правова допомога, в тому числі захист, представництво в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, складання документів процесуального характеру, юридичні консультації та роз’яснення з правових питань.


17.10.2019

Захисники мають право на безкоштовний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрішньорайонних, внутрішньо- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання. Також безкоштовним проїздом міжміським залізничним, водним, повітряним або автомобільним транспортом в обидва напрямки можуть скористатися учасники бойових дій 1 раз  на 2 роки або1 раз на рік з 50% знижкою та особи з інвалідністю внаслідок війни: І і ІІ групи-1 раз на рік; ІІІ-ої групи-1 раз на 2 роки або 1 раз на рік із 50% знижкою.
 


09.10.2019

Як домогтися виплати заробітної плати при звільненні?

Чи має роботодавець при звільненні виплатити всю суму одразу?

При звільненні працівника виплата всіх сум провадиться в день звільнення. Якщо працівник в цей день не працював – кошти мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.

В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану нею суму.

 Що робити, якщо не дійшли згоди?

Працівник може стягнути нараховану, але не виплачену заробітну плату:

•          в позасудовому порядку;

•          в судовому порядку.

 Як вирішити спір у позасудовому порядку?

Звернутися із заявою до комісії по трудових спорах (у разі її створення) без обмежень будь-яким строком.

Трудовий спір підлягає розгляду, якщо працівник самостійно або з участю профспілкової організації не врегулював розбіжності при безпосередніх переговорах з власником або уповноваженим ним органом.

Комісія зобов’язана розглянути спір у десятиденний строк з дня подання заяви. Спори повинні розглядатися у присутності працівника, який подав заяву, представників власника або уповноваженого ним органу. Розгляд спору за відсутності працівника допускається лише за його письмовою заявою. За бажанням працівника при розгляді спору від його імені може виступати представник профспілкового органу або за вибором працівника інша особа, в тому числі адвокат.

 Чи можна оскаржити рішення комісії?

У разі незгоди з рішенням комісії по трудових спорах можна оскаржити її рішення до суду в десятиденний строк з дня вручення виписки з протоколу засідання комісії чи його копії. Пропуск вказаного строку не є підставою відмови у прийнятті заяви. Визнавши причини пропуску поважними, суд може поновити цей строк і розглянути спір по суті. В разі коли пропущений строк не буде поновлено, заява не розглядається, і залишається в силі рішення комісії по трудових спорах.

  Що необхідно знати, щоб звернутися до суду?

Для стягнення заборгованості працівник може звернутися до суду в порядку:

•          наказного провадження (вимога працівника про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати є безспірною);

•          позовного провадження (наявний спір щодо розміру заборгованості з виплати заробітної плати та/або права на її отримання).

 Яка процедура в рамках наказного провадження?

Судовий наказ може бути видано у разі якщо заявлено вимогу про стягнення нарахованої, але не виплаченої працівнику суми заробітної плати.

Заява про видачу судового наказу подається до суду першої інстанції за місцем розташування підприємства або за місцем реєстрації позивача.

Працівник має право звернутися до суду без обмеження строку.

 Які документи необхідно подати і скільки це коштує?

Заява подається у письмовій формі та має містити докази:

            перебування заявника у трудових відносинах із боржником (наприклад: засвідчені копії наказу про прийняття на роботу, копія трудової книжки, копія трудового договору між роботодавцем і працівником, довідка з місця роботи тощо);

            підтвердження суми, яка стягується (будь-який належно оформлений документ, що вказує на розмір нарахованої заробітної плати та компенсації за порушення строків її виплати, зокрема, довідка бухгалтерії боржника, розрахунковий лист чи копія платіжної відомості тощо).

При зверненні до суду в порядку наказного провадження з вимогою про стягнення нарахованої, але не виплаченої зарплати судовий збір не сплачується.

 Як довго чекати рішення?

У разі прийняття судом ухвали про відкриття провадження, суд у триденний строк видає судовий наказ по суті заявлених вимог.

Судовий наказ набирає законної сили протягом 3 днів після закінчення десятиденного строку, які виділяються позивачу на подання заяви про відміну ухвали.

На підставі судового наказу стягувач повинен звернутися до державної виконавчої служби з метою його примусового виконання.

 Яка процедура звернення у рамках позовного провадження?

У разі наявності спору щодо розміру заборгованості працівник може звернутися з позовною заявою до суду за місцем розташування підприємства чи місцем проживання/перебування позивача без обмеження строків.

Позивачі звільняються від сплати судового збору.

 Чи передбачене відшкодування за час затримки розрахунку при звільненні?

Суд стягує на користь працівника середній заробіток за весь період затримки розрахунку. Якщо розрахунок не проведений до розгляду справи – по день постановлення рішення.

Відсутність коштів у роботодавця не виключає його відповідальності.

У разі спору про розмір виплат вимоги про відповідальність за затримку підлягають задоволенню у повному обсязі, якщо спір вирішено на користь позивача.

При частковому задоволенні позову працівника суд визначає розмір відшкодування за час затримки розрахунку з урахуванням спірної суми, на яку той мав право, частки, яку вона становила у заявлених вимогах, істотності цієї частки порівняно із середнім заробітком та інших конкретних обставин справи.

 Як довго чекати рішення щодо стягнення заробітної плати?

Судове рішення про виплату заробітної плати підлягає негайному виконанню, якщо сума заборгованості не перевищує 1 місяць.

Суд, ухвалюючи рішення, може допустити негайне виконання судового рішення в разі стягнення всієї суми заборгованості із заробітної плати. 

Порушують ваші права? Ви потребуєте допомоги в судах,  і не маєте грошей на адвоката  - звертайтеся до відділу «Золочівське бюро правової допомоги» Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, за адресою: смт. Золочів, вул. 8 Березня, 3. тел. (05764) 5-00-90

            Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів).

 

 


09.10.2019

Путівник виконавчого провадження

 


27.09.2019

 


19.09.2019

 


12.09.2019

Як і де зареєструвати немовля

Зараз документи для реєстрації дитини можна подати:
у пологовому будинку (які взаємодіють з відділами ДРАЦС);
у відділі державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС);
у Центрі надання адміністративних послуг (за місцем фактичного народження дитини або за місцем проживання одного з батьків).
Можна оформити заявку в електронній формі на сайті Міністерства юстиції www.dracs.minjust.gov.ua. У такому випадку до заяви необхідно додати електронні копії документів, які потрібно буде відсканувати і прикласти електронний підпис заявника.
Зробити це може один із батьків, щоправда, попередньо має завести власний електронний кабінет і підтвердити свою особу для системи через ЕЦП (електронний цифровий підпис) або Bank ID.
Під час державної реєстрації батьки мають визначитись з іменем дитини, прізвищем, яке буде носити дитина (у разі різних прізвищ батька та матері).
Для визначення походження дитини від матері надається медичне свідоцтво про народження, від батька – свідоцтво про шлюб або спільна заява батьків про визнання батьківства (якщо вони не перебувають у шлюбі).
Для зазначення в актовому записі «громадянства батьків» надаються їх паспорти або паспортні документи.
В який термін потрібно реєструвати дитину?
Батьки повинні зареєструвати народження дитини не пізніше одного місяця від дня її народження. Державна реєстрація народження дитини, проводиться в день звернення.
Несвоєчасна, без поважної причини, реєстрація батьками народження дитини в державних органах тягне за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 17 до 51 грн.
Разом із заявою про державну реєстрацію народження дитини батьки мають надати лікарське свідоцтво про народження, яке оформлюється безпосередньо в пологовому будинку під час виписки та паспорти або документи, що засвідчують особи батьків (хоча б одного з них), свідоцтво про шлюб.
Однак, якщо документ, що засвідчує особу одного з батьків, з поважних причин не може бути пред'явлений (втрата паспорта, його переоформлення), то орган державної реєстрації не має права відмовити в реєстрації дитини. У цьому випадку вказуються відомості на підставі свідоцтва про шлюб.
Що ще може знадобитися для реєстрації?
У переліку паперів для держреєстрації малюка обов'язково мусить бути документ, на підставі якого вносяться дані про батька. Це може бути свідоцтво про шлюб, спільна заява матері та батька дитини, заява матері. За відсутності свідоцтва про шлюб підтвердженням зареєстрованого шлюбу може бути відмітка в паспорті заявника або паспортах матері та батька дитини.
Крім того, у разі наявності причин, з яких батьки не можуть особисто зареєструвати народження дитини, реєстрація може бути проведена за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника установи охорони здоров'я, де народилася чи перебуває дитина. Такий заявник надає паспорт або паспортний документ, що засвідчує його особу.
Важливо пам'ятати, що зареєструвати народження дитини може один з батьків, якщо вони перебувають у шлюбі і мають спільне прізвище. У разі якщо прізвища батьків дитини різні або вони не перебувають у шлюбі, тоді для державної реєстрації народження обов'язкова присутність обох батьків.
Як подати заявку на «дитячі гроші»?
Призначення та виплата допомоги під час народження дитини здійснюється органом соціального захисту населення за адресою реєстрації (прописки) батьків або за місцем фактичного проживання батька чи матері дитини. Документи, необхідні для призначення виплат, подаються особисто або он лайн, але не пізніше 12 місяців з дня народження дитини. У разі пропуску зазначеного періоду право на отримання допомоги втрачається.
Електронної послугою з оформлення дитячої допомоги можна скористатися на офіційному сайті Міністерства соціальної політики України www.msp.gov.ua або на Єдиному державному порталі адміністративних послуг www.my.gov.ua. Якщо зробити це з використанням ЕЦП, то за новими правилами допомога призначається не пізніше наступного робочого дня.


Інформація надана відділом «Золочівським бюро правової допомоги»
Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги
тел.. 05764 5 00 90


28.08.2019

 

 

В рамках загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!» розпочинається кампанія #CпоживачВМережі, присвячену захисту прав споживача при купівлі товарів та послуг онлайн.

Із сьогоднішніх матеріалів дізнавайтесь про основні правила придбання товарів та замовлення послуг в Інтернеті, а саме:

✔️ на що звернути увагу при виборі інтернет-магазину; 
✔️ що потрібно з’ясувати перед покупкою.

За більш детальною інформацією можна звернутись до Золочівського бюро правової допомоги Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги

 


13.08.2019

До державної соціальної допомоги призначається надбавка на догляд:

🔹 за особами з інвалідністю з дитинства I групи

🔹 за одинокими особами з інвалідністю з дитинства II і III групи, які за висновком лікарськоконсультативної комісії (ЛКК) лікувальнопрофілактичного закладу потребують постійного стороннього догляду
🔹 за дітьми з інвалідністю.

🔸 Яким є розмір такої надбавки та у які терміни вона призначається?
🔸 Які документи необхідно надати одинокій матері/одинокому батьку для призначення надбавки на догляд за дитиною з інвалідністю?

📰 Про це - у буклеті системи безоплатної правової допомоги  "Надбавка на догляд за особами з інвалідністю з дитинства та дітьми з інвалідністю" розробленому за підтримки проекту "Доступна та якісна правова допомога в Україні" з метою захисту законних прав та інтересів осіб з інвалідністю в Україні.

 


13.08.2019

 

 


07.08.2019

 


07.08.2019


 

 


25.07.2019

До відома громадян: за безоплатною первинною правовою допомогою можна звернутися до Громадської приймальні з надання безоплатної первинної правової допомоги при Головному територіальному управлінні юстиції у Харківській області за адресою: м. Харків, вул. Ярослава Мудрого, 26.
Графік роботи: вівторок та четвер з 10.00 до 16.00, перерва з 13.00 до 13.45.
Консультації надаються в межах повноважень Головного територіального управління юстиції у Харківській області.
 


18.07.2019

В рамках правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!» Міністерство юстиції спільно з Центральною виборчою комісією розпочинає новий етап всеукраїнської правопросвітницької кампанії «Я маю право голосу».


 


 


15.07.2019

#ЯмаюПравоБутиПрисяжним

Конституцією України передбачено, що народ безпосередньо бере участь уздійсненні правосуддя через присяжних.
Присяжні – особи, які за їх згодою залучаються до вирішення певної категорії цивільних та кримінальних справ разом із суддею в суді першої інстанції. Присяжні мають статус судді та на них поширюються гарантії незалежності і недоторканності суддів на час виконання
ними обов’язків у суді.
Роботодавець зобов’язаний увільнити присяжного(у) від роботи на час виконання ними обов’язків в суді.
Гарантії присяжних на час виконання ними обов’язків у суді:
- зарахування часу виконання присяжними обов’язків у суді до трудового стажу;
- збереження всіх гарантій та пільг за місцем роботи;
- заборона звільнення присяжних з роботи або переведення на іншу роботу без їх згоди;
- виплата винагороди за час проведений в суді;
- відшкодування витрат на проїзд, наймання житла, виплата добових;
- застосування до присяжних заходів безпеки у разі потреби.
 


 


15.07.2019

 

#ЧеснаПлатіжка


Міністерство юстиції України розробило покроковий алгоритм дій для споживачів житлово-комунальних послуг. Він пояснює,як захистити свої права у разі, якщо органи місцевого самоврядування не виконують рішення Уряду про перерахунок тарифів на теплопостачання та постачання гарячої води в опалювальному сезоні 2019/2020 року 🔥
Крім того, усі зразки документів для перерахунку ціни на зазначені комунальні послуги вже розміщені на сайті Мін’юсту.
Документи шукайте за посиланням: http://bit.do/eXSQH
 


 


10.07.2019

 

До уваги рибалок-любителів: чи правомірно безкоштовно рибалити на орендованих водоймах?

У відповідності до законодавчих актів України водні ресурси є об’єктами права власності українського народу, а права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією та законами України. Зокрема Стаття 47 Водного кодексу України визначає, що загальне водокористування здійснюється громадянами України для задоволення їх потреб безкоштовно, без закріплення водних об’єктів за окремими особами та без надання відповідних дозволів.
До любительського та спортивного рибальства належать способи ловлі риби без застосування обладнання для промислового вилову риби (сітки, неводи, ятері та ін.), а також обладнання, що заборонене для використання при ловлі риби в Україні (електроприлади для ловлі, прилади, що створюють ударні навантаження та хімічні сполуки, що призводять до тимчасової недієздатності риби та негативно впливають на інші види водних організмів. До дозволених належать вудочки, донні вудочки, закиди та вудочки для лову плавом, спінінги. Любительська рибна ловля дозволена вудочками та спінінгами, і може проводитись на будь-яких водоймах України, незалежно від їх цільового призначення чи підпорядкування будь-яким господарчим суб’єктам, будь-якої пори року.
Правила любительського і спортивного рибальства регламентують норми лову (добування), заборонені місця, терміни заборони лову (добування) водних живих ресурсів, мінімальний розмір риб та інших водних живих ресурсів, умови проведення спортивних змагань з рибальства і підводного полювання, район дії, дозволені та заборонені знаряддя і способи лову та ін.
Любительський і спортивний лов риби і водних безхребетних для власних потреб дозволяється всім громадянам України, іноземцям, а також особам без громадянства у сіх водоймах України, за винятком вилову у водоймах природно-заповідного фонду, ставкових та інших риборозплідних господарствах, водоймах, спеціальне використання яких обмежено (питні, технічні, лікувальні та інші), водоймах, де лов або добування заборонені Правилами рибальства.
Любительське і спортивне рибальство на водоймах загального користування здійснюється безоплатно та без надання спеціальних дозволів.
На орендованих водних об’єктах орендарі можуть попереджати любителів риболовлі про встановлені обмеження вилову тих видів риби, які розводять, або вимагати повернути в ставок таку рибу при проведені контролю за виловом. При цьому вони повинні пред’явити необхідні документи про час зариблення ставка та види риб, що розводять.
При вирощуванні, розведенні, відгодівлі та вилові і реалізації окремих видів риб, зокрема коропа, товстолоба і білого амура орендар не має права вилову аборигенних видів риб (карась, плотва, окунь, щука тощо), після попадання в сітку така риба підлягає обов’язковому поверненню до водойми.
При цьому, орендар не має права заборонити любительське рибальство на водоймі. Категорично заборонено встановлювати та стягувати плату з рибалок-любителів, оскільки такі дії кваліфікуються чинним законодавством як здирництво і переслідуються законом в рамках Карного кодексу України. Орендар має право попередити і контролювати, щоб виловлені види риб, які розводяться, були повернуті до водойми. Для здійснення контролю за використанням водойм за призначенням орендарі зобов’язуються вести відповідну документацію.
 


03.07.2019

 

Відділ «Золочівське бюро правової допомоги» Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги

інформує:

 

Чи можуть переселенці брати участь в парламентських виборах?

✔ Можуть.  Для цього лише варто змінити місце голосування за процедурою. Як це зробити, ви можете дізнатися з інфографіки.

✔  Після зміни місця голосування, громадяни можуть голосувати тільки за партійні списки, але не за кандидатів - мажоритарників.

‼ Звертаємо вашу увагу ще раз: аби реалізувати свої права як виборця вам необхідно пройти процедуру зміни місця голосування. Зробити це можна тільки до 15-го липня!


 

 


06.06.2019

 


30.05.2019

 

Виїзд із дитиною за кордон

Якщо дитина проживає з одним із батьків, який не перешкоджає другому з батьків у побачення і спілкуванні з дитиною
Не потрібно отримувати дозвіл другого з батьків на виїзд за кордон дитини* на строк до 1 місяця.
*Якщо мета поїздки: лікування; навчання; участь у дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких туристичних, дослідницьких, спортивних заходах; оздоровлення та відпочинок.
Що потрібно зробити?
1) Повідом другого з батьків про державу перебування, мету та тривалість поїздки рекомендованим листом, якщо відоме місце його проживання;
2) Пред’яви на кордоні копію рішення суду або органу опіки і піклування про визначення (підтвердження) місця проживання дитини.
ВАЖЛИВО! За умисне порушення строків перебування за кордоном наступає адміністративна відповідальність – штраф від 1700 до 3400 грн. та втрата права виїзду з дитиною за кордон без згоди другого з батьків на рік.

Якщо дитині заборгували зі сплатою аліментів
Якщо заборгованість понад 4 місяці або понад 3 місяці дитині з інвалідністю або тяжкою хворобою - можеш виїхати з дитиною за кордон на строк до 1 місяця і більше без дозволу боржника.
Що потрібно зробити?
1) Отримай довідку про наявність у другого з батьків заборгованості по сплаті аліментів за місцем виконання рішення про стягнення аліментів.
2) На кордоні пред’яви довідку про наявність у другого з батьків заборгованості:
- понад 4 місяці або
- понад 3 місяці + документ, що підтверджує тяжку хворобу або інвалідність дитини.

Якщо сплачуєш аліменти вчасно
Можеш виїхати з дитиною за кордон на строк, передбачений нотаріально посвідченою згодою або рішенням суду.
Що потрібно зробити?
1) Напиши рекомендованого листа другому з батьків з проханням надати згоду на виїзд з дитиною за кордон.
2) Якщо згоду не надали протягом 10-ти днів після вручення рекомендованого листа подай до суду заяву щодо надання дозволу на виїзд з дитиною за кордон без згоди другого з батьків.
3) На кордоні пред’яви нотаріально посвідчену згоду другого з батьків на виїзд або копію рішення суду про дозвіл на виїзд дитини.
МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ – ЗА ВІДПОВІДАЛЬНЕ БАТЬКІВСТВО!
Ініціатива Мін’юсту #ЧужихДітейНеБуває стартувала у грудні 2017 року. Законом №2234-VIII запроваджено:
• призначення суспільно корисних робіт за несплату аліментів
• тимчасові обмеження деяких прав боржника.
Наступним кроком стало прийняття Законів №№2475-VIII, 2476-VIII, 2477-VIII #ЧужихДітейНеБуває №2 якими:
• збільшено мінімальний рекомендований розмір аліментів до рівня прожиткового мінімуму
• посилено відповідальність за ухилення від сплати аліментів
• змінено правила тимчасового виїзду дитини за кордон
• надано право на отримання податкової знижки на навчання у закладах дошкільної, позашкільної та середньої освіти.


30.05.2019

 

Відповідальне батьківство

#ЧужихДітейНеБуває

Ініціатива Мін’юсту: права дитини на аліменти
Мінімальний рекомендований розмір аліментів:
• до 6 років - 1626 грн.
• від 6 до 18 років - 2027 грн.
Аліменти від батьків-нерезидентів не оподатковуються.
Суттєві обмеження до неплатників аліментів:
- Заборона виїжджати за кордон, керувати автомобілем, користуватися зброєю та полювати.
- Штрафні економічні санкції від 20% до 50% від суми боргу.
- Суспільно-корисні роботи.
- Конфіскація та продаж активів майна боржника.

Податкова знижка на розвиток дитини
Це сума, яка повертається державою зі сплаченого батьками податку на доходи.
Отримати знижку можна на оплату навчання дитини у:
• дитячих садочках
• гуртках, секціях
• школах
• профтехучилищах, коледжах
• закладах вищої освіти.
Орієнтовний розмір податкової знижки - 18% від фактично сплаченої за навчання суми.
Як отримати податкову знижку?
1. Оплатіть навчання та збережіть квитанцію для податкової про оплату
2. Отримайте від роботодавця довідку про доходи.
3. До 31 грудня поточного року заповніть податкову декларацію про майновий стан та доходи за минулий рік.
4. Подайте документи на отримання знижки в ДФС за місцем реєстрації та отримайте податкову знижку.

#МуніципальнаНаня
Ініціатива МінСоцу: відшкодування витрат на няню для дитини до 3 років
Хто може бути муніципальною нянею?
- Будь-хто, хто зареєструвався як фізична особа-підприємець (КВЕД 97.00, КВЕД 88.91)
- або юридична особа, яка надає послуги догляду за дітьми (КВЕД 78.20, КВЕД 85.10).
Розмір відшкодування становить з 1 січня 2019 року - 1626 гривень щомісяця.
Відшкодування сплачується за кожну дитину, якій надається послуга з догляду муніципальною нянею.
Як отримати відшкодування?
1. Укладіть договір з муніципальною нянею.
2. Зверніться у відділ соцзахисту відповідної ради за місцем проживання та надайте:
• копію офіційно укладеного з нянею договору;
• документи, що підтверджують оплату послуг няні (квитанції, чеки, виписки з банківського рахунку);
• свій паспорт, ідентифікаційний код,
свідоцтво про народження дитини;
• заяву на отримання компенсації.
Необхідно:
- Подати документи протягом місяця з моменту укладання угоди з нянею.
- Щомісяця до 5 числа надавати документи про оплату праці няні.


30.05.2019

 

Стоп булінг
Булінг – це дія або бездіяльність, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого була або могла бути заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.
ВИДИ БУЛІНГУ:
- фізичний;
-психологічний;
- економічний;
- сексуальний,
- із застосуванням засобів електронних комунікацій (кібербулінг).
ОЗНАКИ БУЛІНГУ:
- систематичність (повторюваність);
- наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі;
- наслідки у вигляді психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.

Відповідальність за вчинення булінгу
•Булінг (цькування) неповнолітньої чи малолітньої особи - штраф від 850 до 1700 грн або громадські роботи від 20 до 40 годин.
• Такі діяння, вчинені повторно протягом року після або групою осіб - штраф від 1700 до 3400 грн або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин.
• Якщо булінг (цькування) вчинить неповнолітній від 14 до 16 років – відповідатимуть його батьки або особи, що їх заміняють. До них будуть застосовані штраф від 850 до 1700 грн або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.
• Якщо керівник закладу освіти не повідомить органи Національної поліції України про відомі йому випадки цькування серед учнів, до нього буде застосоване покарання у вигляді штрафу від 850 до 1700 грн або виправних робіт до одного місяця з відрахуванням до 20 % заробітку.
18 грудня 2018 року Верховна Рада України прийняла Закон №2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», яким закріплено відповідальність за вчинення булінгу.

Якщо ваша дитина стала жертвою булінгу?
- Подайте керівнику закладу освіти заяву про випадки булінгу (цькування) щодо вашої дитини;
- Поясніть дитині, до кого вона може звернутися за допомогою у разі цькування (вчителі, керівництво школи, психолог, старші учні, батьки інших дітей, охорона).
Якщо вирішити ситуацію з булінгом на рівні школи не вдається – зверніться в поліцію!
Захистіть свою дитину від цькування!

Якщо ви стали свідком булінгу?
- Втрутитися і припинити цькування – булінг не слід ігнорувати;
- Обов’язково повідомте педагогів або керівництво закладу освіти про ситуацію, що склалася;
- У разі бездіяльності керівництва закладу освіти – зверніться із заявою в поліцію!

Якщо ваша дитина агресор?
- Відверто поговоріть з дитиною про те, що відбувається, з’ясуйте мотивацію її поведінки;
- Поясніть дитині, що за вчинення булінгу (цькування) наступає адміністративна відповідальність;
- Чітко і наполегливо попросіть дитину припинити таку поведінку; повідомте їй, що будете спостерігати за її поведінкою;
- Зверніться до шкільного психолога і проконсультуйтеся щодо поведінки своєї дитини під час занять;
- Дотримуйтесь рекомендацій комісії з розгляду випадків булінгу, якщо щодо вашої дитини
Пам’ятайте, дитина-агресор не зміниться відразу! Це тривалий процес, який потребує витримки і терпіння!

Де отримати допомогу?
Якщо Вам необхідна правова допомога (юридична консультація, складання заяви, інших документів) – зверніться до Єдиного контакт-центру безоплатної правової допомоги за номером 0 800 213 103*.
ВАЖЛИВО: діти мають право безоплатно отримати послуги адвоката (складання заяв, представництво в суді).
Якщо дитині необхідна психологічна допомога – зверніться на Національну дитячу «гарячу лінію» для дітей та батьків з питань захисту прав дітей за номером 116-111 .
*цілодобово та безкоштовно в межах України.


30.05.2019

 

Чужих дітей не буває
Як оформити аліменти за взаємною згодою?

Один із батьків може подати заяву за своїм місцем роботи, місцем виплати пенсії, стипендії про нарахування аліментів на дитину, вказавши розмір та строк. Заява подається особою, яка буде сплачувати аліменти, а не особою, на користь якої сплачуються аліменти. Аліменти відраховуються не пізніше триденного строку від дня, встановленого для виплати заробітної плати, пенсії, стипендії.

Чи потрібно підписувати договір?
Такого обов’язку немає, однак батьки можуть укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначаються розмір та строки виплат. Договір укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню. У разі невиконання одним із батьків свого обов'язку за договором, аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

У яких випадках слід звертатися до суду?
У разі неможливості досягнення між батьками угоди про добровільне відрахування, кошти на утримання дитини можуть бути присуджені за рішенням суду.

Яким може бути розмір аліментів?
Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Рекомендований розмір аліментів на дитину складає 100% прожиткового мінімуму. Прожитковий мінімум встановлюється Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік.
У 2019 році прожитковий мінімум на дітей становить:
віком до 6 років:
• 1 січня 2019 року – 1626 грн,
• з 1 липня – 1699 грн,
• з 01 грудня – 1779 гривень;
віком від 6 до 18 років:
• з 01 січня 2019 року – 2027 гривень,
• з 01 липня – 2118 гривні,
• з 01 грудня – 2218 гривень.
Якщо стягуються аліменти на 2 і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття. При досягненні повноліття найстаршою дитиною аліменти будуть стягуватись за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття. Для зміни розміру аліментів стягувач має право звернутися до суду з позовом про визначення розміру аліментів на інших дітей.
Той із батьків або інший законний представник дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі:
на 1 дитину – однієї чверті,
на 2 дітей – однієї третини,
на 3 і більше дітей – половини заробітку (доходу) платника аліментів.
При цьому, розмір аліментів на кожну дитину не повинен перевищувати десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку.
Суд за заявою одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
Розмір аліментів, визначений судом або за домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Чи можна змінити розмір аліментів?
Розмір аліментів може бути згодом змінено за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них та в інших випадках, передбачених Сімейним кодексом України.

Чи можливе дострокове припинення сплати аліментів?
Батьки можуть бути звільнені від обов’язку утримувати дитину, якщо дохід дитини набагато перевищує дохід кожного з них і повністю забезпечує її потреби. За угодою між батьками обов’язок зі сплати аліментів може бути достроково припинений шляхом укладення договору про припинення права на аліменти на дитину у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо). Такий договір нотаріально посвідчується. Право власності на нерухоме майно за таким договором виникає з моменту державної реєстрації цього права відповідно до закону.

Що робити, якщо один із батьків не платить аліменти добровільно?
Якщо боржник працює або отримує інші доходи, стягувач може самостійно надіслати виконавчий документ за місцем роботи боржника або отримання ним пенсії, стипендії та інших доходів із заявою про здійснення відрахування аліментів, або направити виконавчий документ до органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцем знаходження його майна для виконання рішення в примусовому порядку.

Як стягнути аліменти з особи, яка проживає або працює за кордоном?
Україною укладено низку міжнародних договорів з надання міжнародної правової допомоги у цивільних справах, на підставі яких можливо вирішити питання про стягнення аліментів з особи, яка проживає або працює за кордоном. Вимоги щодо складання, оформлення та переліку необхідних документів, а також порядку звернення до компетентного органу іноземної держави, визначаються відповідним міжнародним договором, що застосовується у відносинах між Україною та договірною державою, у якій перебуває боржник.

Яка відповідальність за несплату аліментів?
У разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов'язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1% суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100% заборгованості.
Передбачено штраф за несплату аліментів у % від суми заборгованості:
• понад 1 рік – 20%
• понад 2 роки – 30%
• понад 3 роки – 50%
Якщо розмір заборгованості зі сплати аліментів перевищує 3 місяці:
• відомості про боржника вносяться до Єдиного реєстру боржників https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors ;
• майно боржника арештовується виконавцем, вилучається та реалізується;
• виконавець звертається до суду щодо застосування до боржника тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України.
У разі відсутності відомостей про місце перебування боржника, за поданням виконавця судом виноситься ухвала про розшук боржника.
Важливо:
За ініціативою Мін'юсту посилено відповідальність за несплату аліментів. З 28.08.2018 якщо розмір заборгованості по сплаті аліментів перевищує 4 місяці (та 3 місяці для батьків важкохворої дитини) Законом встановлена можливість накладення обмежень на неплатників аліментів щодо:
• виїзду за межі України
• керування транспортними засобами
• користування зброєю
• полювання
• вирішення питання про виїзд дитини за кордон.
А також:
• недопущення відчуження майна
• автоматизований арешт коштів боржника
Вказані обмеження застосовуються тимчасово до погашення боржником суми у повному обсязі.
Підстава для застосування санкцій: постанова державного виконавця.
До неплатників аліментів, заборгованість по сплаті аліментів яких перевищує 6 місяців (та 3 місяці для батьків важкохворої дитини), суд може застосовувати адміністративне стягнення у вигляді суспільно корисних робіт на строк від 120 до 240 годин. Подальша несплата аліментів – 240-360 годин. Якщо порушник ухиляється від виконання суспільно корисних робіт, до нього може бути застосовано адміністративний арешт до 10 діб за рішенням суду.
За злісне ухилення від суспільно корисних робіт – позбавлення волі на строк до 2 років.
До злісних неплатників* застосовується кримінальна відповідальність, передбачена статтею 164 Кримінального кодексу України:
• громадські роботи до 240 годин;
• арешт до 6 місяців;
• обмеження волі до 3 років.
*Злісний неплатник – особа, що не виконує рішення суду (приховує доходи, змінює місце проживання чи роботи без повідомлення державного чи приватного виконавця) та має заборгованість зі сплати аліментів більше 3 місяців).


23.05.2019

Відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами – це не лише очікування щасливої події, а й хвилювання про багато речей. Як пережити цей період без напруження, які права має мама, що треба знати про відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами - актуальна інформація у нашій інфографіці.


06.05.2019

Правовий захист та пільги для учасників бойових дій
Переваги при вступі до школи, безкоштовне харчування та відпочинок, інші гарантії від держави для дітей учасників бойових дій - у нашій інфографіці.


21.04.2019

Кожна особа, яка досягла 14-річного віку, повинна своєчасно оформити паспорт громадянина України. У разі зміни прізвище після одруження чи випадково пошкоджений паспорт завжди можна обміняти свій паспорт зразка 1994 року на паспорт у формі ID-картки.
Проживання громадян без паспорта або за недійсним паспортом, проживання без реєстрації – тягне за собою адміністративну відповідальність. Тож командою БВПД розроблено короткий алгоритм дій у коротких буклетах.


12.04.2019

Правові аспекти відпочинку на природі.
Стан наших лісів, парків - прямий показник правосвідомості людей. Дуже спокусливо залишити сміття, непогашене вогнище, коли на тебе ніхто не дивиться. Лісова пожежа - велика біда, яку може спричинити навіть маленький сірник.
Щовесни по всій країні палають вогнища: люди масово спалюють опале листя та суху траву, хоча робити це заборонено. Ті, хто щорічно підпалює суху рослинність, не усвідомлюють наслідків того, що вони роблять. Так само не усвідомлюють вони й протиправність своїх дій та відповідальність за них. Відпочиваючи на природі, не порушуйте законодавство. Про відповідальність за випалювання трави, заходи впливу та правила утримання зелених насаджень викладено в нових буклетах системи БПД.
 

 


25.03.2019

 21.03.2019

 21.03.2019

Як реагувати на порушення на виборах?
Одразу реагуйте, якщо стали свідками:
• видачі виборчого бюлетеня для голосування особі без документа, який підтверджує громадянство України;
• демонстрації заповненого виборчого бюлетеня стороннім особам;
• винесення виборчого бюлетеня за межі виборчої дільниці;
• фото-, відеозйомки заповнених виборчих бюлетенів;
• голосування більш ніж один раз;
• отримання виборчого бюлетеня від іншої особи, крім уповноваженого члена комісії, який видає виборчий бюлетень;
• масового підвезення виборців до дільниці;
• пропозиція, обіцянка, надання виборцю коштів, іншого майна, переваг, пільг, нематеріальних активів за вчинення або невчинення будь-яких дій, пов’язаних з безпосередньою реалізацією права голосу, а також прийняття такої обіцянки, пропозиції виборцем, одержання ним вигоди;
• передачі виборчого бюлетеня сторонній особі;
• пошкодження виборчих скриньок.
За вчинення таких правопорушень передбачена кримінальна відповідальність у вигляді:
- штрафу;
- виправних робіт;
- обмеження чи позбавлення волі.
Якщо бачите порушення на виборах – звертайся до компетентних органів:
- голови відповідної виборчої комісії;
- офіційних спостерігачів;
- поліції.21.03.2019

Як проголосувати за місцем перебування?
Виборець, хто не здатний самостійно пересуватися, має право голосувати за місцем перебування. Про це у списку виборців повинна бути відмітка навпроти вашого прізвища: «НСП» – не здатний самостійно пересуватися.
Для того, щоб дізнатися, чи є у списку виборців відмітка «НСП» - зверніться до дільничної виборчої комісії за місцем голосування та ознайомтеся зі списком виборців.
У іменному запрошенні на вибори має бути вказано:
«У зв'язку з наявністю у списку виборців стосовно Вас відмітки про постійну нездатність пересуватися самостійно повідомляємо, що Вам буде надана можливість проголосувати за місцем перебування».
Якщо у списку відсутня помітка «НСП»:
1. Зверніться до дільничної виборчої комісії із власноруч написаною заявою з проханням забезпечити голосування за місцем перебування. Заяву можна подати особисто або через інших осіб.
2. У заяві вкажіть адресу місця свого перебування.
3. До заяви додайте медичну довідку про стан здоров'я.
4. Дільнична виборча комісія своїм рішенням надає можливість голосувати за місцем перебування.
5. Заяву подайте до дільничної виборчої комісії не пізніше 20-ї години останньої п’ятниці перед днем виборів.

ВАЖЛИВО! Члени дільничної виборчої комісії зобов'язані перевірити факт тимчасової нездатності виборця самостійно пересуватися.
У день голосування до виборця прибувають члени дільничної виборчої комісії з виборчими бюлетенями, опечатаною або опломбованою виборчою скринькою та витягом зі списку виборців.
Для забезпечення прозорості голосування виборець, який голосуватиме за місцем перебування, допускає у відповідне приміщення членів виборчої комісії, офіційних спостерігачів, кандидатів чи їх довірених осіб.
Виборець в режимі таємного голосування, без присутності будь-кого, у тому числі кандидата на пост Президента України, офіційних спостерігачів, членів виборчої комісії, заповнює виборчий бюлетень та опускає його до виборчої скриньки.

Якщо виборець, включений до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування, прибув у приміщення для голосування після того, як члени виборчої комісії вийшли для організації голосування за місцем перебування, такому виборцю не може бути видано виборчий бюлетень до повернення відповідних членів комісії та з’ясування питання, чи не проголосував цей виборець за місцем перебування.
 21.03.2019

Що потрібно знати, якщо я голосую вперше?
1. 1. Підготуйтесь.
Переконайтесь, що відомості про Вас внесені до Державного реєстру виборців. Це можна зробити онлайн в особистому кабінеті виборця на веб-сайті Державного реєстру виборців: https://www.drv.gov.ua/ або на своїй виборчій дільниці, але не раніше 23 березня 2019 року.
Якщо інформація про Вас у Державному реєстрі виборців відсутня – зверніться до виборчої дільниці за місцем реєстрації та подайте заяву про включення Вас до списку виборців.
У день виборів Президента України, 31 березня 2019 року з 08:00 до 20:00:
2. Візьміть один із документів:
• паспорт громадянина України у вигляді книжечки або картки з витягом з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання;
• військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби);
• тимчасове посвідчення громадянина України
3. Прийдіть на свою виборчу дільницю.
Отримайте виборчий бюлетень та поставте підпис за його отримання:
• у списку виборців;
• у визначеному місці на контрольному талоні виборчого бюлетеня.
4. Заповніть виборчий бюлетень:
• особисто в кабіні (кімнаті) для таємного голосування;
• зробіть позначку «плюс» («+») або іншу, що засвідчує волевиявлення, у квадраті напроти; прізвища кандидата на пост Президента України, за якого голосуєш.
Проголосувати можна лише за одного кандидата!
5. Опустіть виборчий бюлетень у виборчу скриньку
у спосіб, який забезпечує таємницю голосування.
 20.03.2019

Як змінити місце голосування?
Для того, щоб змінити місце голосування, необхідно до 25 березня 2019 року включно звернутися до органу ведення Державного реєстру виборців із заявою про тимчасову зміну місця голосування:
• за місцем перебування на день виборів;
або
• місцезнаходженням виборчої дільниці, де буде зручно проголосувати;
• зареєстрованим місцем проживання.
Адреси та графік роботи органів ведення Реєстру: http://bit.do/contactRV
Зразок заяви: http://bit.do/zrazok

Для зміни місця голосування потрібні документи:
- паспорт громадянина України у вигляді паспортної книжечки або картки (до картки додається Витяг з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання) або тимчасове посвідчення громадянина України;
- посвідчення військовослужбовця/ військовий квиток (для військовослужбовців строкової служби);
- документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування:
• довідка з місця навчання або роботи;
• посвідчення про відрядження;
• проїзні документи;
• договір оренди житла тощо.
Виборці, виборча адреса реєстрації яких знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях та території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, можуть не подавати документи, які підтверджують необхідність зміни місця голосування!
Заява про зміну місця голосування розглядається органом ведення Державного реєстру невідкладно, але не пізніше ніж за п’ять днів до дня голосування. Після задоволення заяви виборцю видається посвідчення про тимчасову зміну місця голосування.
Після прийняття рішення за заявою обов’язково перевірте себе у списку виборців на виборчій дільниці, яку визначено місцем голосування у посвідченні.
14.03.2019

Міністерство юстиції України спільно із Координаційним центром з надання правової допомоги та Центральною виборчою комісією в рамках правопросвітницької кампанії #ЯМаюПравоГолосу розповідає, як реалізувати та захистити одне з ключових прав – право обирати.
До вашої уваги – дорожня карта виборця, в якій визначено ключові етапи процесу голосування:
✔ПЕРЕВІР себе у списку виборців;
✔ПІДГОТУЙСЯ, якщо голосуєш не за місцем реєстрації;
✔ПРОГОЛОСУЙ у день виборів;
✔ПРОКОНТРОЛЮЙ чи проходять вибори без порушень. Якщо бачиш порушення – звертайся до відповідних органів.


14.03.2019

З нагоди Всесвітнього дня захисту прав споживачів, який щорічно відзначається 15 березня, системою безоплатної правової допомоги були розроблені рекомендаційні буклети, в яких можна ознайомитись з основними правами споживачів та механізмом їх захисту, а також підстави повернення грошей і обмін товару.


27.02.2019

Антикорупційна декларація. Правові нюанси.
Яка відповідальність передбачається за неподання чи несвоєчасне подання декларації або зазначення в ній недостовірних відомостей?
Відповідь - у Кодексі України про адміністративні правопорушення, Кримінальному кодексі України та у інформаційних буклетах системи БВПД. Цифри розраховані станом на 01.01.2019.

 


22.02.2019

Зміни в законодавстві щодо протидії булінгу
19 січня 2019 року набув чинності Закон України від 18.12.2019 року № 2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)».
Так, Закон України «Про освіту» доповнено пунктом, яким передбачено, що булінг (цькування) це діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.
Типовими ознаками булінгу (цькування) є:
• систематичність (повторюваність) діяння;
• наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);
• дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.
Крім цього, внесено відповідні доповнення до статей Закону «Про освіту», які визначають права та обов’язки засновника та керівника закладу освіти, педагогічних, науково-педагогічних і наукових працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу здобувачів освіти та їхніх батьків.
Зокрема, передбачено обов’язок засновника закладу освіти вживати заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг (цькування), стали його свідками або постраждали від булінгу.
Керівник закладу освіти має забезпечувати створення у закладі освіти безпечного освітнього середовища, вільного від насильства та булінгу (цькування), у тому числі:
• розглядати заяви про випадки булінгу (цькування) здобувачів освіти, їхніх батьків, законних представників, інших осіб та видавати рішення про проведення розслідування;
• забезпечувати виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу (цькування);
• повідомляти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України та службі у справах дітей про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти.
Передбачено також зобов’язання закладів освіти забезпечувати на своїх веб-сайтах відкритий доступ до правил поведінки здобувача освіти в закладі освіти, плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу, порядку подання та розгляду заяв (з дотриманням конфіденційності) про випадки булінгу від здобувачів освіти, їх батьків.
Педагогічні працівники:
мають право на захист під час освітнього процесу від будь-яких форм насильства та експлуатації, у тому числі булінгу (цькування), дискримінації за будь-якою ознакою, від пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю;
зобов’язані повідомляти керівництво закладу освіти про факти булінгу (цькування) стосовно здобувачів освіти, педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, свідком якого вони були особисто або інформацію про які отримали від інших осіб, вживати невідкладних заходів для припинення булінгу (цькування).
Зміни щодо протидії булінгу внесено також до спеціальних законів «Про дошкільну освіту», «Про загальну середню освіту», «Про позашкільну освіту», «Про професійну (професійно-технічну) освіту», «Про вищу освіту».
Запроваджується адміністративна відповідальність за булінг. Так, доповненою статтею 173-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що булінг (цькування), що вчиняється стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого, тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.
Якщо цькування вчинене групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, то штраф становитиме від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.
Також передбачено, що неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів поліції про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процесу тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до 20% заробітку.

За інформацією Золочівського бюро правової допомоги


13.02.2019

Мільйони громадян України 31 березня 2019 року не зможуть проголосувати на президентських виборах за фактичним місцем проживання. Однак це не скасовує виборче право українців. Щоб проголосувати за фактичним місцем знаходження, потрібно заздалегідь подбати про включення в списки виборців.
Як проголосувати, якщо ви працюєте, навчаєтеся в іншому місті, поїхали у відрядження чи перебуваєте на лікуванні? Наша інфографіка розповідає, що робити в такому разі. Як проголосувати не за місцем реєстрації.
 

 


31.01.2019

Негода – хто винен і що робити?

Будьте обережні під час ожеледиці, однак у разі травмування захистіть свої права!   Що робити в разі травмування через ожеледицю та сніг? Пропонуємо чіткий перелік дій у разі отримання травми через нечищені вулиці.

 


18.01.2019

З 11 січня 2019 року вступили в дію зміни до Кримінального кодексу, згідно з якими домашнє насильство карається кримінальною відповідальністю.  Відтепер домашнім кривдникам загрожують громадські роботи на строк від 150 до 240 годин, або арешт на строк до 6 місяців, або обмеження волі на строк до 5 років, або до двох років позбавлення волі.

Домашнє насильство – це умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи. 

 


11.01.2019

Ставки судового збору станом на 01.01.2019 року
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарг подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Станом на 01 січня 2019 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить1921 грн. 00 коп.

 

Найменування документа і дії, за яку справляєтьсясудовийзбір, та платника судового збору

Ставка судового збору

 

Формулювання Закону

В перерахунку до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, з 01 січня 2019 року 1921 грн.00 коп.

1. За подання до суду:

1)позовної заяви майнового характеру, яка подана:

юридичною особою

1,5 відсоткаціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить і не більше 350 прож.мінім.дляпрацезд.громадян

1,5 відсоткаціни позову, але не менше1921,00 грн.і не більше 672350,00 грн.

фізичною особою абофізичною особою - підприємцем

1 відсотокціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить та не більше 5 розмірівпрожиткових мінімумів для працездатних осіб

1 відсотокціни позову, але не менше768,40 грн. та не більше9605,00 грн.

2) позовної заяви немайнового характеру, яка подана:

юридичною особою абофізичною особою - підприємцем

1 розмірпрожиткового мінімуму для працездатних осіб

1921,00 грн.

фізичною особою

0,4 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб

768,40 грн.

3)позовної заяви:

 

 

про розірванняшлюбу

0,4 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб

768,40 грн.

про поділ майна при розірваннішлюбу

1 відсотокціни позову, але не менше 0,4 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб становить та не більше 3 розмірівпрожиткового мінімуму для працездатних осіб

1 відсотокціни позову, але не менше768,4 грн. та не більше5763,00 грн.

4) заяви у справах окремогопровадження; заяви про забезпеченнядоказівабо позову; заяви про перегляд заочного рішення; заяви про скасуваннярішеннятретейського суду (міжнародногокомерційногоарбітражу); заяви про видачувиконавчого документа на примусовевиконаннярішеннятретейського суду (міжнародногокомерційногоарбітражу); заяви про видачувиконавчого документа на підставірішенняіноземного суду; заяви про роз'яснення судового рішення, які подано; заяви про сприяннятретейському суду (міжнародномукомерційномуарбітражу) в отриманнідоказів

юридичною особою абофізичною особою - підприємцем

0,5 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб

960,50 грн.

фізичною особою

0,2 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб

384,20 грн.

4-1) заяви про видачу судового наказу

0,1розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб

192,1 грн.

4 -2) заяви про скасування судового наказу

0,05 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб

96,05 грн.

4 -3) заяви про скасування тимчасового обмеження фізичних осіб у праві виїзду за межі України

0,2розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб

384,20 грн.

5) позовної заяви про захистчесті та гідностіфізичної особи, діловоїрепутаціїфізичноїабоюридичної особи, а саме:

позовної заяви немайнового характеру

0,4 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб

768,40 грн.

позовної заяви про відшкодуванняморальноїшкоди

1,5 відсоткаціни позову, але не менше 1 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб

1,5 відсоткаціни позову, але не менше1921,00 грн.

6)апеляційноїскарги на рішення суду; заяви про приєднання до апеляційноїскарги на рішення суду; апеляційноїскарги на судовий наказ, заяви про перегляд судового рішення у зв’язку з нововиявленимиобставинами

150відсотків ставки, щопідлягаласплаті при поданніпозовної заяви, іншої заяви і скарги

150відсотків ставки, щопідлягаласплаті при поданніпозовної заяви, іншої заяви і скарги

7)касаційноїскарги на рішення суду; заяви про приєднання до касаційноїскарги на рішення суду

200відсотків ставки, щопідлягаласплаті при поданніпозовної заяви, іншої заяви і скарги

200відсотків ставки, щопідлягаласплаті при поданніпозовної заяви, іншої заяви і скарги

9)апеляційної і касаційноїскарги на ухвалу суду; заяви про приєднання до апеляційноїчикасаційноїскарги на ухвалу суду:

юридичною особою абофізичною особою - підприємцем

1 розмірпрожиткового мінімуму для працездатних осіб

1921,00 грн.

фізичною особою

0,2 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб

384,20 грн.

2. За подання до адміністративного суду:

1)адміністративного позову:

майнового характеру, який подано:

суб’єктомвладнихповноважень, юридичною особою

1,5 відсоткаціни позову, але не менше 1 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб становить та не більше 350 прожиткового мінімуму для працездатних осіб

1,5 відсоткаціни позову, але не менше1921,00 грн. та не більше 672350 грн.

фізичною особою абофізичною особою - підприємцем

1 відсотокціни позову, але не менше 0,4 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб становить та не більше 5 розмірівпрожиткового мінімуму для працездатних осіб

1 відсотокціни позову, але не менше768,40 грн. та не більше9605,00 грн.

немайнового характеру, який подано:

суб’єктомвладнихповноважень, юридичною особою абофізичною особою - підприємцем

1 розмірпрожиткового мінімуму для працездатних осіб

1921,00 грн.

фізичною особою

0,4 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб становить

768,40 грн.

2)апеляційноїскарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційноїскарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв’язку з нововиявленимиобставинами

 

150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги

150відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги

3)касаційноїскарги на рішення суду, заяви про приєднання до касаційноїскарги на рішення суду

200відсотків ставки, щопідлягаласплаті при поданніпозовної заяви

200відсотків ставки, щопідлягаласплаті при поданніпозовної заяви

5)апеляційної і касаційноїскарги на ухвалу суду; заяви про приєднання до апеляційноїчикасаційноїскарги на ухвалу суду

1 розмірпрожиткового мінімуму для працездатних осіб

1921,00 грн.

6) заяви про забезпеченнядоказівабо позову, заяви про видачувиконавчого документа на підставірішенняіноземного суду, заяви про змінучивстановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення

0,3 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб

576,30 грн.

3. За видачу судами документів:

1) за повторнувидачукопії судового рішення

0,003 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб становить за кожнийаркушпаперу

5,76 грн.

2) за видачудубліката судового наказу та виконавчого листа

0,03 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб*

*Сплачується до початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень

57,63 грн.

 

 

 

4) за видачу в електронномувиглядікопіїтехнічногозапису судового засідання

0,03 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб

57,63 грн.

5) за виготовленнякопії судового рішення у разі, якщо особа, яка не бере (не брала) участі у справі, якщосудоверішеннябезпосередньостосуєтьсяїї прав, свобод, інтересівчиобов’язків, звертається до апаратувідповідного суду з письмовоюзаявою про виготовленнятакоїкопіїзгідноіз Законом України "Про доступ до судовихрішень"

 

 

0,003 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожнийаркушкопії

5,76 грн.

6) за виготовленнякопійдокументів, долучених до справи

0,003 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб  за кожнийаркушкопії

5,76 грн.

5. У разіухвалення судом постанови про накладенняадміністративногостягнення

0,2 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб становить;

384,20 грн.

 

 


29.12.2018

 


12.12.2018

Прес-реліз


Презентовано ґендерну стратегію системи безоплатної правової допомоги
 


07.12.2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


29.11.2018


21.11.2018

 


15.11.2018


05.11.2018


06.09.2018

На виконання Указу Президента України від 14.11.2017 №361/2017 «Про оголошення в Україні 2018 року Роком реалізації право просвітницького проекту «Я маю право!», враховуючи розпорядження голови Харківської обласної державної адміністрації від 09.01.2018 №10 «Про затвердження Плану заходів з реалізації у Харківській області право просвітницького проекту «Я маю право!» та лист Головного територіального управління юстиції у Харківській області від 29.08.2018 №12-10/12-07/2990 оприлюднюємо інформацію щодо новацій у сфері законодавства України.


09.08.2018

Правові основи охорони праці неповнолітніх

Охорона праці неповнолітніх є надзвичайно важливим питанням в забезпеченні здійснення даною категорією громадян своїх законних прав на ринку праці. Але є ряд нюансів, на які слід звертати увагу при розгляді даного питання.

Законодавець, враховуючи психофізіологічні особливості організму неповнолітнього працівника, захищає його від виробничих шкідливостей. Для цього у Кодексі законів про працю України  передбачено спеціальні норми, які в комплексі створюють особливу охорону праці неповнолітніх працівників.

Неповнолітні, тобто особи, що не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України (ст.187 КЗпП України). Зміст особливої охорони праці неповнолітніх працівників включає такі спеціальні правові заходи:

Читати далі...

 


19.07.2018

Пільги на навчання учасникам АТО та членам їх сім’ї

Українські бійці, які приходять за безоплатними юридичними консультаціями часто цікавляться питанням отримання вищої освіти. Учасники АТО хочуть навчатися, також хочуть, щоб навчалися їхні діти. Раніше пільги під час вступу до вишів були передбачені лише для учасників бойових дій на території інших держав, та згодом законодавчі норми змінилися.

Прийняття Постанови КМУ «Про надання державної цільової підтримки деяким категоріям громадян для здобуття професійно-технічної та вищої освіти» стало головною зміною в реалізації права на освіту учасників бойових дій.

Відповідно до «Порядку та умов надання державної цільової підтримки деяким категоріям громадян для здобуття професійно-технічної та вищої освіти» затвердженого Постановою КМУ від 23.11.2016 р. № 975 державна цільова підтримка надається дітям осіб, визнаних учасниками бойових дій, у вигляді:

-Читати далі...

 

 


04.06.2018

Працюєш за комп’ютером — маєш право на додаткову відпустку!
Консультація юриста. Безкоштовно.


Нагадаємо, що згідно зі ст. 8 Закону про відпустки, щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці надається окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я (додаток 2 до Постанови № 1290).
У листі від 11.08.2014 р. № 348/13/116-14 Мінсоцполітики зазначає, що працівникам надається право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці тривалістю до 4 к. дн. згідно з поз. 58 розділу XXII Списку, затвердженого постановою КМУ від 17.11.1997 р. № 1290: «Працівники, які працюють на електронно-обчислювальних та обчислювальних машинах». (Хоча лист Мінсоцполітики датований ще 2014 роком, оприлюднений він лише тепер). Ця позиція не конкретизує, хто саме працює на комп’ютері, а отже, за нею право на щорічну додаткову відпустку отримує чи не весь офісний персонал.
Зверніть увагу: конкретна тривалість встановлюється колективним або трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах. Тобто 4 дні — це максимальна тривалість такої додаткової відпустки. Але вона не обов’язково має бути саме такою, може бути і меншою.
Але у цьому листі вказано, що щорічні додаткові відпустки за особливий характер праці, передбачені законодавством, мають надаватися відповідним працівникам в обов’язковому порядку, у тому числі якщо колективний договір на підприємстві не укладено або в колективному договорі не встановлено гарантію щодо встановлення працівникам таких відпусток. Зазначимо, що така позиція не є новою і озвучувалася Мінсоцполітики і раніше (наприклад у листі від 24.12.2013 р. № 152/13/82-13).
Крім того: у розрахунок часу, що дає право працівнику на таку відпустку, зараховуються дні, коли він фактично був зайнятий на роботах з особливим характером праці не менше половини тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій, посад. Тобто 4 дні — це максимальна тривалість такої відпустки у розрахунку за рік. Але якщо працівник не постійно працює за комп’ютером, то надаватиметься така відпустка за рік пропорційно (4 дні треба поділити на кількість робочих днів в році згідно із графіком роботи працівника, і помножити на кількість днів, у яких він більше половини дня пропрацював за комп’ютером). Облік часу, відпрацьованого в зазначених умовах, здійснюється власником або уповноваженим ним органом.
Також, зверніть увагу, що максимальна тривалість щорічної основної та щорічних додаткових відпусток, до яких належить і відпустка за роботу на комп’ютері (п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про відпустки) законодавчо обмежена:
• у загальному випадку вона становить не більше 59 календарних днів,

• для працівників, зайнятих на підземних та гірських роботах, — не більше 69 календарних днів (ч. 3 ст. 10 Закону про відпустки).
Тож при наданні щорічних та додаткових відпусток слід враховувати ці граничні розміри, щоб загальна кількість днів відпустки за певний рік не перевищувала встановлений ліміт.
За додатковою інформацією модна звернутися до Золочівського бюро правової допомого за адресою: смт. Золочів, вул.. 8 Березня, 3 або за телефоном (05764) 5-00-90.


Буклети


11.04.2018

З метою реалізації загальнонаціонального правопросвітницького проекту Міністерства юстиції України «Я маю право!» Координаційним центром з надання правової допомоги затверджено план заходів на 2018 рік, у якому передбачено необхідність інформувати громадян про їхні права через засоби масової інформації та офіційні сайти партнерів проекту, шляхом розповсюдження щомісячного інформаційного видання Міністерства юстиції «Юстиція відкрита для людей» для його поширення серед населення відповідно до інтересів цільової аудиторії.


 


 

  

62200 пл.Слобожанська 5, смт Золочів, Харківська обл.
email - mail@zolochivska-rda.gov.ua
т./ф. (057-64) 5-15-64