Золочівська
 райдержадміністрація
Головна      Довідник      Галереї      Форум      Районні організації      Пошук
   
 

Про район

Паспорт району
Символіка
Сільради
Географічна довідка
Історична довідка
Економіка
Освіта
Культура і туризм
Медицина
Золочів прикордонний
Податкова інформує
Громадська рада
Протидія корупції
 

Про РДА

Керівництво
Регламент
Структура
Функції
Адмінпослуги
Колегія
Приязна адміністрація
ВВДРВ
 

Діяльність РДА

Розпорядження
Плани та звіти
Бюджет
Фінанси
Проекти
Регуляторна діяльність
 

Прийом громадян

Графік прийому
Доступ до публічної інформації
Зразки документів
Організації
 

Районна рада

Керівництво
Депутати
Комісії
Поточна діяльність
 

Пропозиції

Оголошення
Вакансії
 
 
 

Погода в Золочеві

 
 
 
 

Корисні посилання

 

 

Я маю право!

07.11.2019

Відділ «Золочівське бюро правової допомоги» Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги
інформує

Оренда квартири. Чи потрібно орендодавцю платити податок?
Кожен, хто має у своїй власності нерухомість зацікавлений у отриманні додаткового доходу від її здачі. Як себе захистити від пошкодження майна та уникнути побутових ризиків у майбутньому.
Розглянемо для початку ключові положення Цивільного кодексу України щодо найму житла:
За договором найму житла наймодавець (власник) передає другій стороні (наймачеві) своє житло для проживання в ньому на певний строк і за певну суму. Договір оренди житла укладається у письмовій формі. Предметом договору оренди житла може бути приміщення (також частина будинку або квартири), придатне для проживання. Розмір плати за користування житлом встановлюється договором оренди. Сторонами договору можуть бути як фізичні, так і юридичні особи. Правонаступництво в разі зміни власника: якщо змінився власник житла, яке було передано в оренду, на нового власника покладаються права і обов'язки наймодавця.
Основними ознаками, що відрізняють договір оренди від інших видів договорів, є: передача майна в тимчасове користування, а не у власність; обов'язковість повернення майна орендодавцю після закінчення строку дії договору або при його достроковому розірванні; платність користування орендованим майном.
У договорі оренди слід дати точні характеристики майна, переданого в оренду. Наприклад, якщо в оренду беруть: будівлю, споруду або приміщення, то їх місцезнаходження, площу та інші відмітні ознаки; обладнання – його серійний номер і технічні характеристики. Також у договорі треба вказати вартість орендованого майна. Вартість визначає власник самостійно або звертається до професійних оцінювачів.
До договору оренди необхідно включити такі умови, що стосуються орендної плати:
• розмір плати; періодичність і строки її сплати;
• форма (грошова, натуральна або змішана).
Щоб у подальшому між орендодавцем і орендарем не виникало ніяких спорів, у договорі слід чітко прописати, чи входять в орендну плату комунальні платежі.
Щодо оподаткування додатково отриманого доходу
Вимоги законодавства однакові для усіх: отримав дохід – сплати податки. Розрахувати усе просто: визначається сума доходів які громадянин отримав за певній період часу в податковому році та нараховується податок на доходи фізичних осіб, який становить 18% від доходу який задекларований фізичною особою та 1,5% військового збору з того ж доходу отриманого і задекларованого громадянином.
До договору також можна включити умову про індексацію орендної плати (ч. 3 ст. 762 ЦК, ч. 1 ст. 284 ГК).
Згідно з ч. 5 ст. 762 ЦК орендна плата повинна сплачуватися щомісяця. Однак орендодавець і орендар можуть передбачити в договорі інші строки внесення орендної плати на свій розсуд (наприклад, щотижня, протягом 45 днів, щокварталу та ін.).
Зверніть увагу: якщо орендар не вносить орендну плату протягом трьох місяців підряд, орендодавець має право:
• відмовитися від договору, адже несплата орендної плати є підставою для розірвання договору з ініціативи орендодавця (ст. 782 ЦК);
• вимагати виплати заборгованості з орендної плати з урахуванням інфляції за весь період прострочення, а також 3 % річних від простроченої суми, якщо інший розмір відсотків не встановлено договором або законом (ст. 625 ЦК).

Строк дії договору
Орендар і орендодавець самостійно вирішують, на який строк їм укласти договір. Якщо строк оренди в договорі не встановлено, договір уважається укладеним на невизначений строк.
Крім строку дії договору, необхідно передбачити можливість його продовження на новий строк (пролонгації) і дострокового розірвання. Можливість такої пролонгації договору можна передбачити при його укладенні. У цьому випадку договір повинен містити умову про те, що договір уважається продовженим на новий строк, якщо жодна зі сторін за певний період до закінчення строку його дії не заявить про свій намір розірвати договір.
Якщо при укладенні договору така умова не була передбачена і орендар продовжує користуватися орендованим майном після закінчення строку дії договору, то продовжити договір можна відповідно до ст. 764 ЦК. Дана норма говорить: якщо протягом місяця з моменту закінчення строку договору від орендодавця не надійдуть заперечення, договір уважається поновленим на раніше встановлений строк (ст. 764 ЦК).
При оренді будівель і споруд або їх частин на строк три роки і більше договір підлягає нотаріальному посвідченню.
Податок на оренду квартири
Відкриваючи підприємницьку діяльність з метою надання нерухомості в оренду, власники оформляються як ФОП другої або третьої групи.
Ставати підприємцем на єдиному податку другої або третьої групи потрібно в залежності від таких факторів:
• річного обігу грошей; кількості найманих працівників;
• суб’єктів, з якими планується взаємодіяти.
Платники єдиного податку здають нерухомість в оренду на вигідних умовах в плані податків в порівнянні з суб'єктами, на яких поширюється загальна схема оподаткування.
Але пункт 5.3 статті 291 ПКУ накладає на них ряд обмежень:
• максимальна площа житла, що здається в оренду – 100 кв.м;
• ліміт для нежитлових приміщень і споруд – 300 кв.м. Їм також не можна здавати в оренду більше 0,2 Га землі.
Таким чином, якщо у вас є одна або кілька квартир під здавання, загальна площа яких перевищує сотню квадратів, ви вже не зможете користуватися привілеями єдиного податку.
Згідно зі статтею 293 ПКУ підприємці другої групи сплачують єдиний податок і соціальний внесок в розмірі 640 грн і 704 грн відповідно, а ФОП третьої групи замість податку 640 грн платять 5% від доходу.
Щоб законно здавати квартиру, не обов'язково реєструватися як СПД. Можна просто звітувати перед державою про отриманий дохід, подаючи раз на рік декларацію. В такому випадку орендодавець може здавати нерухомість без обмежень за площею як фізичним, так і юридичним особам. Тут єдиний податок не застосовується, а діє загальна система, за якою доведеться сплачувати податок на доходи фізичних осіб – 18%. Крім того, тут не діє єдиний соціальний внесок, але треба сплачувати військовий збір – 1,5%.
Штраф за невиплату податків від оренди квартири
За такі дії передбачена кримінальна відповідальність. Згідно зі ст.212 Кримінального кодексу правопорушнику доведеться заплатити штраф у розмірі 17-34 тис. грн.

Порушують ваші права? Ви потребуєте допомоги в судах - звертайтеся до відділу «Золочівське бюро правової допомоги» Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, за адресою: смт. Золочів, вул. 8 Березня, 3. тел. (05764) 5-00-90
Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів).


23.10.2019

Відділ «Золочівське бюро правової допомоги» Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує

Заміна товару неналежної якості

На що має право покупець у разі придбання товару неналежної якості?
Покупець має право вимагати пропорційного зменшення ціни або безоплатного усунення недоліків товару в розумний строк, або відшкодування витрат на усунення недоліків товару.
Товар неналежної якості може підлягати обміну протягом гарантійного строку, який зазначається в документах, котрі додаються до продукції.
У разі виявлення недоліків товару протягом встановленого гарантійного терміну з вини виробника покупець має право:
• розірвати угоду і повернути кошти, які були витрачені на покупку,
• замінити товар на такий самий, або аналогічний, якщо є в наявності у продавця.
Наявність недоліків або факт фальсифікації підтверджується висновком експертизи, яка повинна бути організована продавцем у 3-денний строк з дня одержання від споживача письмової згоди на цю дію.
Експертиза проводиться за рахунок продавця. Якщо у висновках експертизи буде доведено, що недоліки виникли внаслідок порушення споживачем встановлених правил використання, зберігання чи транспортування, вимоги споживача не підлягають задоволенню, а споживач зобов'язаний відшкодувати продавцю витрати на проведення експертизи.
Як довго чекати на заміну товару?
• За наявності товару – негайно;
• У разі перевірки якості товару - 14 денний термін;
• У разі відсутності товару – 2 місячний строк з моменту подання заяви.
Скільки може тривати усунення недоліків товару?
Недоліки товару, пред'явлені споживачем, повинні бути усунуті протягом 14 днів з дати його пред'явлення або за згодою сторін в інший строк.
Чи маю я право отримати у користування інший прилад на час ремонту?
На письмову вимогу споживача на час ремонту йому надається (з доставкою) товар аналогічної марки (моделі, артикулу, модифікації).
За кожний день затримки виконання вимоги споживача сплачується неустойка у розмірі 1 % вартості товару.
При усуненні недоліків шляхом заміни комплектуючого виробу або складової частини товару, на які встановлено гарантійні строки, гарантійний строк на новий комплектуючий виріб і складову частину вираховуються з дня видачі споживачеві товару після ремонту.
Які документи треба мати при собі?
Розрахунковий документ з позначкою про дату продажу товару, гарантійні зобов'язання, зміст договору з виконавцем робіт (послуг), опис виявлених недоліків, висунуті вимоги (прохання) з документальним підтвердженням факту їх отримання продавцем (виконавцем), отримані заявником відповіді, висновки тощо.
Куди звертатися, якщо продавець порушує права?
Якщо ви хочете уникнути судового розгляду, то до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів у відповідному регіоні.
У випадку порушення продавцем прав споживача останній має право звернутися до уповноваженого органу з усним, електронним або письмовим зверненням (скаргою).
До письмового звернення (скарги) додаються наступні документи:
1. копія звернення до суб'єкта господарювання (продавець);
2. копія документу, який засвідчує факт придбання товару;
3. копія технічного паспорта з позначкою про дату продажу;
4. інші документи, які стосуються розгляду звернення.
У які строки буде розглянуто таке звернення?
У термін не більше 1 місяця від дня їх надходження.
Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, продавець встановлює необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється подавачу.
При цьому загальний термін вирішення питань не може перевищувати 45 днів.
Звернення громадян, які мають встановлені законодавством пільги, розглядаються у першочерговому порядку.
Чи можу я звернутися до суду?
Споживач для захисту своїх прав має право звернутися до суду за місцем проживання, місцем заподіяння шкоди чи виконання договору.
До позовної заяви додаються докази, що обґрунтовують позовні вимоги, тобто відмову покупця обміняти товар, зокрема:
1. копія звернення до продавця;
2. висновок експертизи про невідповідність товару встановленим вимогам якості;
3. копія документу, який засвідчує факт придбання товару;
4. копія технічного паспорта чи іншого документа, що його замінює, з позначкою про дату продажу;
5. інші документи, які стосуються розгляду звернення.
Суд одночасно вирішує питання щодо відшкодування моральної шкоди.
Скільки це коштуватиме?
Споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, які пов'язані з порушенням їх прав (частина 3 статті 22 Закону України "Про захист прав споживачів").
Які строки розгляду питання судом?
Цивільна справа в порядку позовного провадження розглядається судом протягом розумного строку, але не більше 2 місяців з дня відкриття провадження у справі.

Порушують ваші права? Ви потребуєте допомоги в судах - звертайтеся до відділу «Золочівське бюро правової допомоги» Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, за адресою: смт. Золочів, вул. 8 Березня, 3. тел. (05764) 5-00-90
Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів).


17.10.2019

Захисники мають право назнижку на оплату послуг ЖКГ, яка надається для оплати послуг користування житлом, комунальних послуг та вартості палива. Для осіб з інвалідністю внаслідок війни розмір знижки становить 100%, для учасників бойових дій та прирівняних до них  – 75%, для учасників війни — 50 %.


17.10.2019

Захисники мають право на безоплатне отримання земельної ділянки. Учасники бойових дій мають право на першочергове відведення земельних ділянок для: особистого селянського господарства — до 2 га; ведення садівництва — до 0,12 га; будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у селах — до 0,25 га та селищах — до 0,15 га, в містах до — 0,1 га; індивідуального дачного будівництва — до 0,1 га; будівництва гаражів — до 0,01 га. Слід пам’ятати те, що скористатися правом на відведення земельної ділянки можна тільки один раз за кожним видом діяльності.


17.10.2019

Захисники мають право на безоплатне медичне забезпечення. Учасники бойових дій мають право на безоплатне отримання лікарських засобів, першочергове безоплатне зубопротезування, безоплатне щорічне санаторно-курортне лікування. Учасникам бойових дій надається допомога у військових госпіталях та інших лікувально-профілактичних закладах, члени сім’і військовослужбовця, який прослужив в ЗСУ більше 20 років, мають право також обслуговуватись у військових госпіталях.


17.10.2019

Захисники мають право на правову допомогу за рахунок держави. Учасникам бойових дій надається безоплатна правова допомога, в тому числі захист, представництво в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, складання документів процесуального характеру, юридичні консультації та роз’яснення з правових питань.


17.10.2019

Захисники мають право на безкоштовний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрішньорайонних, внутрішньо- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання. Також безкоштовним проїздом міжміським залізничним, водним, повітряним або автомобільним транспортом в обидва напрямки можуть скористатися учасники бойових дій 1 раз  на 2 роки або1 раз на рік з 50% знижкою та особи з інвалідністю внаслідок війни: І і ІІ групи-1 раз на рік; ІІІ-ої групи-1 раз на 2 роки або 1 раз на рік із 50% знижкою.
 


09.10.2019

Як домогтися виплати заробітної плати при звільненні?

Чи має роботодавець при звільненні виплатити всю суму одразу?

При звільненні працівника виплата всіх сум провадиться в день звільнення. Якщо працівник в цей день не працював – кошти мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.

В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану нею суму.

 Що робити, якщо не дійшли згоди?

Працівник може стягнути нараховану, але не виплачену заробітну плату:

•          в позасудовому порядку;

•          в судовому порядку.

 Як вирішити спір у позасудовому порядку?

Звернутися із заявою до комісії по трудових спорах (у разі її створення) без обмежень будь-яким строком.

Трудовий спір підлягає розгляду, якщо працівник самостійно або з участю профспілкової організації не врегулював розбіжності при безпосередніх переговорах з власником або уповноваженим ним органом.

Комісія зобов’язана розглянути спір у десятиденний строк з дня подання заяви. Спори повинні розглядатися у присутності працівника, який подав заяву, представників власника або уповноваженого ним органу. Розгляд спору за відсутності працівника допускається лише за його письмовою заявою. За бажанням працівника при розгляді спору від його імені може виступати представник профспілкового органу або за вибором працівника інша особа, в тому числі адвокат.

 Чи можна оскаржити рішення комісії?

У разі незгоди з рішенням комісії по трудових спорах можна оскаржити її рішення до суду в десятиденний строк з дня вручення виписки з протоколу засідання комісії чи його копії. Пропуск вказаного строку не є підставою відмови у прийнятті заяви. Визнавши причини пропуску поважними, суд може поновити цей строк і розглянути спір по суті. В разі коли пропущений строк не буде поновлено, заява не розглядається, і залишається в силі рішення комісії по трудових спорах.

  Що необхідно знати, щоб звернутися до суду?

Для стягнення заборгованості працівник може звернутися до суду в порядку:

•          наказного провадження (вимога працівника про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати є безспірною);

•          позовного провадження (наявний спір щодо розміру заборгованості з виплати заробітної плати та/або права на її отримання).

 Яка процедура в рамках наказного провадження?

Судовий наказ може бути видано у разі якщо заявлено вимогу про стягнення нарахованої, але не виплаченої працівнику суми заробітної плати.

Заява про видачу судового наказу подається до суду першої інстанції за місцем розташування підприємства або за місцем реєстрації позивача.

Працівник має право звернутися до суду без обмеження строку.

 Які документи необхідно подати і скільки це коштує?

Заява подається у письмовій формі та має містити докази:

            перебування заявника у трудових відносинах із боржником (наприклад: засвідчені копії наказу про прийняття на роботу, копія трудової книжки, копія трудового договору між роботодавцем і працівником, довідка з місця роботи тощо);

            підтвердження суми, яка стягується (будь-який належно оформлений документ, що вказує на розмір нарахованої заробітної плати та компенсації за порушення строків її виплати, зокрема, довідка бухгалтерії боржника, розрахунковий лист чи копія платіжної відомості тощо).

При зверненні до суду в порядку наказного провадження з вимогою про стягнення нарахованої, але не виплаченої зарплати судовий збір не сплачується.

 Як довго чекати рішення?

У разі прийняття судом ухвали про відкриття провадження, суд у триденний строк видає судовий наказ по суті заявлених вимог.

Судовий наказ набирає законної сили протягом 3 днів після закінчення десятиденного строку, які виділяються позивачу на подання заяви про відміну ухвали.

На підставі судового наказу стягувач повинен звернутися до державної виконавчої служби з метою його примусового виконання.

 Яка процедура звернення у рамках позовного провадження?

У разі наявності спору щодо розміру заборгованості працівник може звернутися з позовною заявою до суду за місцем розташування підприємства чи місцем проживання/перебування позивача без обмеження строків.

Позивачі звільняються від сплати судового збору.

 Чи передбачене відшкодування за час затримки розрахунку при звільненні?

Суд стягує на користь працівника середній заробіток за весь період затримки розрахунку. Якщо розрахунок не проведений до розгляду справи – по день постановлення рішення.

Відсутність коштів у роботодавця не виключає його відповідальності.

У разі спору про розмір виплат вимоги про відповідальність за затримку підлягають задоволенню у повному обсязі, якщо спір вирішено на користь позивача.

При частковому задоволенні позову працівника суд визначає розмір відшкодування за час затримки розрахунку з урахуванням спірної суми, на яку той мав право, частки, яку вона становила у заявлених вимогах, істотності цієї частки порівняно із середнім заробітком та інших конкретних обставин справи.

 Як довго чекати рішення щодо стягнення заробітної плати?

Судове рішення про виплату заробітної плати підлягає негайному виконанню, якщо сума заборгованості не перевищує 1 місяць.

Суд, ухвалюючи рішення, може допустити негайне виконання судового рішення в разі стягнення всієї суми заборгованості із заробітної плати. 

Порушують ваші права? Ви потребуєте допомоги в судах,  і не маєте грошей на адвоката  - звертайтеся до відділу «Золочівське бюро правової допомоги» Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, за адресою: смт. Золочів, вул. 8 Березня, 3. тел. (05764) 5-00-90

            Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів).

 

 


09.10.2019

Путівник виконавчого провадження

 


27.09.2019

 


19.09.2019

 


12.09.2019

Як і де зареєструвати немовля

Зараз документи для реєстрації дитини можна подати:
у пологовому будинку (які взаємодіють з відділами ДРАЦС);
у відділі державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС);
у Центрі надання адміністративних послуг (за місцем фактичного народження дитини або за місцем проживання одного з батьків).
Можна оформити заявку в електронній формі на сайті Міністерства юстиції www.dracs.minjust.gov.ua. У такому випадку до заяви необхідно додати електронні копії документів, які потрібно буде відсканувати і прикласти електронний підпис заявника.
Зробити це може один із батьків, щоправда, попередньо має завести власний електронний кабінет і підтвердити свою особу для системи через ЕЦП (електронний цифровий підпис) або Bank ID.
Під час державної реєстрації батьки мають визначитись з іменем дитини, прізвищем, яке буде носити дитина (у разі різних прізвищ батька та матері).
Для визначення походження дитини від матері надається медичне свідоцтво про народження, від батька – свідоцтво про шлюб або спільна заява батьків про визнання батьківства (якщо вони не перебувають у шлюбі).
Для зазначення в актовому записі «громадянства батьків» надаються їх паспорти або паспортні документи.
В який термін потрібно реєструвати дитину?
Батьки повинні зареєструвати народження дитини не пізніше одного місяця від дня її народження. Державна реєстрація народження дитини, проводиться в день звернення.
Несвоєчасна, без поважної причини, реєстрація батьками народження дитини в державних органах тягне за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 17 до 51 грн.
Разом із заявою про державну реєстрацію народження дитини батьки мають надати лікарське свідоцтво про народження, яке оформлюється безпосередньо в пологовому будинку під час виписки та паспорти або документи, що засвідчують особи батьків (хоча б одного з них), свідоцтво про шлюб.
Однак, якщо документ, що засвідчує особу одного з батьків, з поважних причин не може бути пред'явлений (втрата паспорта, його переоформлення), то орган державної реєстрації не має права відмовити в реєстрації дитини. У цьому випадку вказуються відомості на підставі свідоцтва про шлюб.
Що ще може знадобитися для реєстрації?
У переліку паперів для держреєстрації малюка обов'язково мусить бути документ, на підставі якого вносяться дані про батька. Це може бути свідоцтво про шлюб, спільна заява матері та батька дитини, заява матері. За відсутності свідоцтва про шлюб підтвердженням зареєстрованого шлюбу може бути відмітка в паспорті заявника або паспортах матері та батька дитини.
Крім того, у разі наявності причин, з яких батьки не можуть особисто зареєструвати народження дитини, реєстрація може бути проведена за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника установи охорони здоров'я, де народилася чи перебуває дитина. Такий заявник надає паспорт або паспортний документ, що засвідчує його особу.
Важливо пам'ятати, що зареєструвати народження дитини може один з батьків, якщо вони перебувають у шлюбі і мають спільне прізвище. У разі якщо прізвища батьків дитини різні або вони не перебувають у шлюбі, тоді для державної реєстрації народження обов'язкова присутність обох батьків.
Як подати заявку на «дитячі гроші»?
Призначення та виплата допомоги під час народження дитини здійснюється органом соціального захисту населення за адресою реєстрації (прописки) батьків або за місцем фактичного проживання батька чи матері дитини. Документи, необхідні для призначення виплат, подаються особисто або он лайн, але не пізніше 12 місяців з дня народження дитини. У разі пропуску зазначеного періоду право на отримання допомоги втрачається.
Електронної послугою з оформлення дитячої допомоги можна скористатися на офіційному сайті Міністерства соціальної політики України www.msp.gov.ua або на Єдиному державному порталі адміністративних послуг www.my.gov.ua. Якщо зробити це з використанням ЕЦП, то за новими правилами допомога призначається не пізніше наступного робочого дня.


Інформація надана відділом «Золочівським бюро правової допомоги»
Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги
тел.. 05764 5 00 90


28.08.2019

 

 

В рамках загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!» розпочинається кампанія #CпоживачВМережі, присвячену захисту прав споживача при купівлі товарів та послуг онлайн.

Із сьогоднішніх матеріалів дізнавайтесь про основні правила придбання товарів та замовлення послуг в Інтернеті, а саме:

✔️ на що звернути увагу при виборі інтернет-магазину; 
✔️ що потрібно з’ясувати перед покупкою.

За більш детальною інформацією можна звернутись до Золочівського бюро правової допомоги Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги

 


13.08.2019

До державної соціальної допомоги призначається надбавка на догляд:

🔹 за особами з інвалідністю з дитинства I групи

🔹 за одинокими особами з інвалідністю з дитинства II і III групи, які за висновком лікарськоконсультативної комісії (ЛКК) лікувальнопрофілактичного закладу потребують постійного стороннього догляду
🔹 за дітьми з інвалідністю.

🔸 Яким є розмір такої надбавки та у які терміни вона призначається?
🔸 Які документи необхідно надати одинокій матері/одинокому батьку для призначення надбавки на догляд за дитиною з інвалідністю?

📰 Про це - у буклеті системи безоплатної правової допомоги  "Надбавка на догляд за особами з інвалідністю з дитинства та дітьми з інвалідністю" розробленому за підтримки проекту "Доступна та якісна правова допомога в Україні" з метою захисту законних прав та інтересів осіб з інвалідністю в Україні.

 


13.08.2019

 

 


07.08.2019

 


07.08.2019


 

 


25.07.2019

До відома громадян: за безоплатною первинною правовою допомогою можна звернутися до Громадської приймальні з надання безоплатної первинної правової допомоги при Головному територіальному управлінні юстиції у Харківській області за адресою: м. Харків, вул. Ярослава Мудрого, 26.
Графік роботи: вівторок та четвер з 10.00 до 16.00, перерва з 13.00 до 13.45.
Консультації надаються в межах повноважень Головного територіального управління юстиції у Харківській області.
 


18.07.2019

В рамках правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!» Міністерство юстиції спільно з Центральною виборчою комісією розпочинає новий етап всеукраїнської правопросвітницької кампанії «Я маю право голосу».


 


 


15.07.2019

#ЯмаюПравоБутиПрисяжним

Конституцією України передбачено, що народ безпосередньо бере участь уздійсненні правосуддя через присяжних.
Присяжні – особи, які за їх згодою залучаються до вирішення певної категорії цивільних та кримінальних справ разом із суддею в суді першої інстанції. Присяжні мають статус судді та на них поширюються гарантії незалежності і недоторканності суддів на час виконання
ними обов’язків у суді.
Роботодавець зобов’язаний увільнити присяжного(у) від роботи на час виконання ними обов’язків в суді.
Гарантії присяжних на час виконання ними обов’язків у суді:
- зарахування часу виконання присяжними обов’язків у суді до трудового стажу;
- збереження всіх гарантій та пільг за місцем роботи;
- заборона звільнення присяжних з роботи або переведення на іншу роботу без їх згоди;
- виплата винагороди за час проведений в суді;
- відшкодування витрат на проїзд, наймання житла, виплата добових;
- застосування до присяжних заходів безпеки у разі потреби.
 


 


15.07.2019

 

#ЧеснаПлатіжка


Міністерство юстиції України розробило покроковий алгоритм дій для споживачів житлово-комунальних послуг. Він пояснює,як захистити свої права у разі, якщо органи місцевого самоврядування не виконують рішення Уряду про перерахунок тарифів на теплопостачання та постачання гарячої води в опалювальному сезоні 2019/2020 року 🔥
Крім того, усі зразки документів для перерахунку ціни на зазначені комунальні послуги вже розміщені на сайті Мін’юсту.
Документи шукайте за посиланням: http://bit.do/eXSQH
 


 


10.07.2019

 

До уваги рибалок-любителів: чи правомірно безкоштовно рибалити на орендованих водоймах?

У відповідності до законодавчих актів України водні ресурси є об’єктами права власності українського народу, а права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією та законами України. Зокрема Стаття 47 Водного кодексу України визначає, що загальне водокористування здійснюється громадянами України для задоволення їх потреб безкоштовно, без закріплення водних об’єктів за окремими особами та без надання відповідних дозволів.
До любительського та спортивного рибальства належать способи ловлі риби без застосування обладнання для промислового вилову риби (сітки, неводи, ятері та ін.), а також обладнання, що заборонене для використання при ловлі риби в Україні (електроприлади для ловлі, прилади, що створюють ударні навантаження та хімічні сполуки, що призводять до тимчасової недієздатності риби та негативно впливають на інші види водних організмів. До дозволених належать вудочки, донні вудочки, закиди та вудочки для лову плавом, спінінги. Любительська рибна ловля дозволена вудочками та спінінгами, і може проводитись на будь-яких водоймах України, незалежно від їх цільового призначення чи підпорядкування будь-яким господарчим суб’єктам, будь-якої пори року.
Правила любительського і спортивного рибальства регламентують норми лову (добування), заборонені місця, терміни заборони лову (добування) водних живих ресурсів, мінімальний розмір риб та інших водних живих ресурсів, умови проведення спортивних змагань з рибальства і підводного полювання, район дії, дозволені та заборонені знаряддя і способи лову та ін.
Любительський і спортивний лов риби і водних безхребетних для власних потреб дозволяється всім громадянам України, іноземцям, а також особам без громадянства у сіх водоймах України, за винятком вилову у водоймах природно-заповідного фонду, ставкових та інших риборозплідних господарствах, водоймах, спеціальне використання яких обмежено (питні, технічні, лікувальні та інші), водоймах, де лов або добування заборонені Правилами рибальства.
Любительське і спортивне рибальство на водоймах загального користування здійснюється безоплатно та без надання спеціальних дозволів.
На орендованих водних об’єктах орендарі можуть попереджати любителів риболовлі про встановлені обмеження вилову тих видів риби, які розводять, або вимагати повернути в ставок таку рибу при проведені контролю за виловом. При цьому вони повинні пред’явити необхідні документи про час зариблення ставка та види риб, що розводять.
При вирощуванні, розведенні, відгодівлі та вилові і реалізації окремих видів риб, зокрема коропа, товстолоба і білого амура орендар не має права вилову аборигенних видів риб (карась, плотва, окунь, щука тощо), після попадання в сітку така риба підлягає обов’язковому поверненню до водойми.
При цьому, орендар не має права заборонити любительське рибальство на водоймі. Категорично заборонено встановлювати та стягувати плату з рибалок-любителів, оскільки такі дії кваліфікуються чинним законодавством як здирництво і переслідуються законом в рамках Карного кодексу України. Орендар має право попередити і контролювати, щоб виловлені види риб, які розводяться, були повернуті до водойми. Для здійснення контролю за використанням водойм за призначенням орендарі зобов’язуються вести відповідну документацію.
 


03.07.2019

 

Відділ «Золочівське бюро правової допомоги» Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги

інформує:

 

Чи можуть переселенці брати участь в парламентських виборах?

✔ Можуть.  Для цього лише варто змінити місце голосування за процедурою. Як це зробити, ви можете дізнатися з інфографіки.

✔  Після зміни місця голосування, громадяни можуть голосувати тільки за партійні списки, але не за кандидатів - мажоритарників.

‼ Звертаємо вашу увагу ще раз: аби реалізувати свої права як виборця вам необхідно пройти процедуру зміни місця голосування. Зробити це можна тільки до 15-го липня!


 

 


06.06.2019

 


30.05.2019

 

Виїзд із дитиною за кордон

Якщо дитина проживає з одним із батьків, який не перешкоджає другому з батьків у побачення і спілкуванні з дитиною
Не потрібно отримувати дозвіл другого з батьків на виїзд за кордон дитини* на строк до 1 місяця.
*Якщо мета поїздки: лікування; навчання; участь у дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких туристичних, дослідницьких, спортивних заходах; оздоровлення та відпочинок.
Що потрібно зробити?
1) Повідом другого з батьків про державу перебування, мету та тривалість поїздки рекомендованим листом, якщо відоме місце його проживання;
2) Пред’яви на кордоні копію рішення суду або органу опіки і піклування про визначення (підтвердження) місця проживання дитини.
ВАЖЛИВО! За умисне порушення строків перебування за кордоном наступає адміністративна відповідальність – штраф від 1700 до 3400 грн. та втрата права виїзду з дитиною за кордон без згоди другого з батьків на рік.

Якщо дитині заборгували зі сплатою аліментів
Якщо заборгованість понад 4 місяці або понад 3 місяці дитині з інвалідністю або тяжкою хворобою - можеш виїхати з дитиною за кордон на строк до 1 місяця і більше без дозволу боржника.
Що потрібно зробити?
1) Отримай довідку про наявність у другого з батьків заборгованості по сплаті аліментів за місцем виконання рішення про стягнення аліментів.
2) На кордоні пред’яви довідку про наявність у другого з батьків заборгованості:
- понад 4 місяці або
- понад 3 місяці + документ, що підтверджує тяжку хворобу або інвалідність дитини.

Якщо сплачуєш аліменти вчасно
Можеш виїхати з дитиною за кордон на строк, передбачений нотаріально посвідченою згодою або рішенням суду.
Що потрібно зробити?
1) Напиши рекомендованого листа другому з батьків з проханням надати згоду на виїзд з дитиною за кордон.
2) Якщо згоду не надали протягом 10-ти днів після вручення рекомендованого листа подай до суду заяву щодо надання дозволу на виїзд з дитиною за кордон без згоди другого з батьків.
3) На кордоні пред’яви нотаріально посвідчену згоду другого з батьків на виїзд або копію рішення суду про дозвіл на виїзд дитини.
МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ – ЗА ВІДПОВІДАЛЬНЕ БАТЬКІВСТВО!
Ініціатива Мін’юсту #ЧужихДітейНеБуває стартувала у грудні 2017 року. Законом №2234-VIII запроваджено:
• призначення суспільно корисних робіт за несплату аліментів
• тимчасові обмеження деяких прав боржника.
Наступним кроком стало прийняття Законів №№2475-VIII, 2476-VIII, 2477-VIII #ЧужихДітейНеБуває №2 якими:
• збільшено мінімальний рекомендований розмір аліментів до рівня прожиткового мінімуму
• посилено відповідальність за ухилення від сплати аліментів
• змінено правила тимчасового виїзду дитини за кордон
• надано право на отримання податкової знижки на навчання у закладах дошкільної, позашкільної та середньої освіти.


30.05.2019

 

Відповідальне батьківство

#ЧужихДітейНеБуває

Ініціатива Мін’юсту: права дитини на аліменти
Мінімальний рекомендований розмір аліментів:
• до 6 років - 1626 грн.
• від 6 до 18 років - 2027 грн.
Аліменти від батьків-нерезидентів не оподатковуються.
Суттєві обмеження до неплатників аліментів:
- Заборона виїжджати за кордон, керувати автомобілем, користуватися зброєю та полювати.
- Штрафні економічні санкції від 20% до 50% від суми боргу.
- Суспільно-корисні роботи.
- Конфіскація та продаж активів майна боржника.

Податкова знижка на розвиток дитини
Це сума, яка повертається державою зі сплаченого батьками податку на доходи.
Отримати знижку можна на оплату навчання дитини у:
• дитячих садочках
• гуртках, секціях
• школах
• профтехучилищах, коледжах
• закладах вищої освіти.
Орієнтовний розмір податкової знижки - 18% від фактично сплаченої за навчання суми.
Як отримати податкову знижку?
1. Оплатіть навчання та збережіть квитанцію для податкової про оплату
2. Отримайте від роботодавця довідку про доходи.
3. До 31 грудня поточного року заповніть податкову декларацію про майновий стан та доходи за минулий рік.
4. Подайте документи на отримання знижки в ДФС за місцем реєстрації та отримайте податкову знижку.

#МуніципальнаНаня
Ініціатива МінСоцу: відшкодування витрат на няню для дитини до 3 років
Хто може бути муніципальною нянею?
- Будь-хто, хто зареєструвався як фізична особа-підприємець (КВЕД 97.00, КВЕД 88.91)
- або юридична особа, яка надає послуги догляду за дітьми (КВЕД 78.20, КВЕД 85.10).
Розмір відшкодування становить з 1 січня 2019 року - 1626 гривень щомісяця.
Відшкодування сплачується за кожну дитину, якій надається послуга з догляду муніципальною нянею.
Як отримати відшкодування?
1. Укладіть договір з муніципальною нянею.
2. Зверніться у відділ соцзахисту відповідної ради за місцем проживання та надайте:
• копію офіційно укладеного з нянею договору;
• документи, що підтверджують оплату послуг няні (квитанції, чеки, виписки з банківського рахунку);
• свій паспорт, ідентифікаційний код,
свідоцтво про народження дитини;
• заяву на отримання компенсації.
Необхідно:
- Подати документи протягом місяця з моменту укладання угоди з нянею.
- Щомісяця до 5 числа надавати документи про оплату праці няні.


30.05.2019

 

Стоп булінг
Булінг – це дія або бездіяльність, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого була або могла бути заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.
ВИДИ БУЛІНГУ:
- фізичний;
-психологічний;
- економічний;
- сексуальний,
- із застосуванням засобів електронних комунікацій (кібербулінг).
ОЗНАКИ БУЛІНГУ:
- систематичність (повторюваність);
- наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі;
- наслідки у вигляді психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.

Відповідальність за вчинення булінгу
•Булінг (цькування) неповнолітньої чи малолітньої особи - штраф від 850 до 1700 грн або громадські роботи від 20 до 40 годин.
• Такі діяння, вчинені повторно протягом року після або групою осіб - штраф від 1700 до 3400 грн або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин.
• Якщо булінг (цькування) вчинить неповнолітній від 14 до 16 років – відповідатимуть його батьки або особи, що їх заміняють. До них будуть застосовані штраф від 850 до 1700 грн або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.
• Якщо керівник закладу освіти не повідомить органи Національної поліції України про відомі йому випадки цькування серед учнів, до нього буде застосоване покарання у вигляді штрафу від 850 до 1700 грн або виправних робіт до одного місяця з відрахуванням до 20 % заробітку.
18 грудня 2018 року Верховна Рада України прийняла Закон №2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», яким закріплено відповідальність за вчинення булінгу.

Якщо ваша дитина стала жертвою булінгу?
- Подайте керівнику закладу освіти заяву про випадки булінгу (цькування) щодо вашої дитини;
- Поясніть дитині, до кого вона може звернутися за допомогою у разі цькування (вчителі, керівництво школи, психолог, старші учні, батьки інших дітей, охорона).
Якщо вирішити ситуацію з булінгом на рівні школи не вдається – зверніться в поліцію!
Захистіть свою дитину від цькування!

Якщо ви стали свідком булінгу?
- Втрутитися і припинити цькування – булінг не слід ігнорувати;
- Обов’язково повідомте педагогів або керівництво закладу освіти про ситуацію, що склалася;
- У разі бездіяльності керівництва закладу освіти – зверніться із заявою в поліцію!

Якщо ваша дитина агресор?
- Відверто поговоріть з дитиною про те, що відбувається, з’ясуйте мотивацію її поведінки;
- Поясніть дитині, що за вчинення булінгу (цькування) наступає адміністративна відповідальність;
- Чітко і наполегливо попросіть дитину припинити таку поведінку; повідомте їй, що будете спостерігати за її поведінкою;
- Зверніться до шкільного психолога і проконсультуйтеся щодо поведінки своєї дитини під час занять;
- Дотримуйтесь рекомендацій комісії з розгляду випадків булінгу, якщо щодо вашої дитини
Пам’ятайте, дитина-агресор не зміниться відразу! Це тривалий процес, який потребує витримки і терпіння!

Де отримати допомогу?
Якщо Вам необхідна правова допомога (юридична консультація, складання заяви, інших документів) – зверніться до Єдиного контакт-центру безоплатної правової допомоги за номером 0 800 213 103*.
ВАЖЛИВО: діти мають право безоплатно отримати послуги адвоката (складання заяв, представництво в суді).
Якщо дитині необхідна психологічна допомога – зверніться на Національну дитячу «гарячу лінію» для дітей та батьків з питань захисту прав дітей за номером 116-111 .
*цілодобово та безкоштовно в межах України.


30.05.2019

 

Чужих дітей не буває
Як оформити аліменти за взаємною згодою?

Один із батьків може подати заяву за своїм місцем роботи, місцем виплати пенсії, стипендії про нарахування аліментів на дитину, вказавши розмір та строк. Заява подається особою, яка буде сплачувати аліменти, а не особою, на користь якої сплачуються аліменти. Аліменти відраховуються не пізніше триденного строку від дня, встановленого для виплати заробітної плати, пенсії, стипендії.

Чи потрібно підписувати договір?
Такого обов’язку немає, однак батьки можуть укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначаються розмір та строки виплат. Договір укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню. У разі невиконання одним із батьків свого обов'язку за договором, аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

У яких випадках слід звертатися до суду?
У разі неможливості досягнення між батьками угоди про добровільне відрахування, кошти на утримання дитини можуть бути присуджені за рішенням суду.

Яким може бути розмір аліментів?
Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Рекомендований розмір аліментів на дитину складає 100% прожиткового мінімуму. Прожитковий мінімум встановлюється Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік.
У 2019 році прожитковий мінімум на дітей становить:
віком до 6 років:
• 1 січня 2019 року – 1626 грн,
• з 1 липня – 1699 грн,
• з 01 грудня – 1779 гривень;
віком від 6 до 18 років:
• з 01 січня 2019 року – 2027 гривень,
• з 01 липня – 2118 гривні,
• з 01 грудня – 2218 гривень.
Якщо стягуються аліменти на 2 і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття. При досягненні повноліття найстаршою дитиною аліменти будуть стягуватись за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття. Для зміни розміру аліментів стягувач має право звернутися до суду з позовом про визначення розміру аліментів на інших дітей.
Той із батьків або інший законний представник дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі:
на 1 дитину – однієї чверті,
на 2 дітей – однієї третини,
на 3 і більше дітей – половини заробітку (доходу) платника аліментів.
При цьому, розмір аліментів на кожну дитину не повинен перевищувати десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку.
Суд за заявою одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
Розмір аліментів, визначений судом або за домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Чи можна змінити розмір аліментів?
Розмір аліментів може бути згодом змінено за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них та в інших випадках, передбачених Сімейним кодексом України.

Чи можливе дострокове припинення сплати аліментів?
Батьки можуть бути звільнені від обов’язку утримувати дитину, якщо дохід дитини набагато перевищує дохід кожного з них і повністю забезпечує її потреби. За угодою між батьками обов’язок зі сплати аліментів може бути достроково припинений шляхом укладення договору про припинення права на аліменти на дитину у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо). Такий договір нотаріально посвідчується. Право власності на нерухоме майно за таким договором виникає з моменту державної реєстрації цього права відповідно до закону.

Що робити, якщо один із батьків не платить аліменти добровільно?
Якщо боржник працює або отримує інші доходи, стягувач може самостійно надіслати виконавчий документ за місцем роботи боржника або отримання ним пенсії, стипендії та інших доходів із заявою про здійснення відрахування аліментів, або направити виконавчий документ до органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцем знаходження його майна для виконання рішення в примусовому порядку.

Як стягнути аліменти з особи, яка проживає або працює за кордоном?
Україною укладено низку міжнародних договорів з надання міжнародної правової допомоги у цивільних справах, на підставі яких можливо вирішити питання про стягнення аліментів з особи, яка проживає або працює за кордоном. Вимоги щодо складання, оформлення та переліку необхідних документів, а також порядку звернення до компетентного органу іноземної держави, визначаються відповідним міжнародним договором, що застосовується у відносинах між Україною та договірною державою, у якій перебуває боржник.

Яка відповідальність за несплату аліментів?
У разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов'язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1% суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100% заборгованості.
Передбачено штраф за несплату аліментів у % від суми заборгованості:
• понад 1 рік – 20%
• понад 2 роки – 30%
• понад 3 роки – 50%
Якщо розмір заборгованості зі сплати аліментів перевищує 3 місяці:
• відомості про боржника вносяться до Єдиного реєстру боржників https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors ;
• майно боржника арештовується виконавцем, вилучається та реалізується;
• виконавець звертається до суду щодо застосування до боржника тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України.
У разі відсутності відомостей про місце перебування боржника, за поданням виконавця судом виноситься ухвала про розшук боржника.
Важливо:
За ініціативою Мін'юсту посилено відповідальність за несплату аліментів. З 28.08.2018 якщо розмір заборгованості по сплаті аліментів перевищує 4 місяці (та 3 місяці для батьків важкохворої дитини) Законом встановлена можливість накладення обмежень на неплатників аліментів щодо:
• виїзду за межі України
• керування транспортними засобами
• користування зброєю
• полювання
• вирішення питання про виїзд дитини за кордон.
А також:
• недопущення відчуження майна
• автоматизований арешт коштів боржника
Вказані обмеження застосовуються тимчасово до погашення боржником суми у повному обсязі.
Підстава для застосування санкцій: постанова державного виконавця.
До неплатників аліментів, заборгованість по сплаті аліментів яких перевищує 6 місяців (та 3 місяці для батьків важкохворої дитини), суд може застосовувати адміністративне стягнення у вигляді суспільно корисних робіт на строк від 120 до 240 годин. Подальша несплата аліментів – 240-360 годин. Якщо порушник ухиляється від виконання суспільно корисних робіт, до нього може бути застосовано адміністративний арешт до 10 діб за рішенням суду.
За злісне ухилення від суспільно корисних робіт – позбавлення волі на строк до 2 років.
До злісних неплатників* застосовується кримінальна відповідальність, передбачена статтею 164 Кримінального кодексу України:
• громадські роботи до 240 годин;
• арешт до 6 місяців;
• обмеження волі до 3 років.
*Злісний неплатник – особа, що не виконує рішення суду (приховує доходи, змінює місце проживання чи роботи без повідомлення державного чи приватного виконавця) та має заборгованість зі сплати аліментів більше 3 місяців).


23.05.2019

Відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами – це не лише очікування щасливої події, а й хвилювання про багато речей. Як пережити цей період без напруження, які права має мама, що треба знати про відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами - актуальна інформація у нашій інфографіці.


06.05.2019

Правовий захист та пільги для учасників бойових дій
Переваги при вступі до школи, безкоштовне харчування та відпочинок, інші гарантії від держави для дітей учасників бойових дій - у нашій інфографіці.


21.04.2019

Кожна особа, яка досягла 14-річного віку, повинна своєчасно оформити паспорт громадянина України. У разі зміни прізвище після одруження чи випадково пошкоджений паспорт завжди можна обміняти свій паспорт зразка 1994 року на паспорт у формі ID-картки.
Проживання громадян без паспорта або за недійсним паспортом, проживання без реєстрації – тягне за собою адміністративну відповідальність. Тож командою БВПД розроблено короткий алгоритм дій у коротких буклетах.


12.04.2019

Правові аспекти відпочинку на природі.
Стан наших лісів, парків - прямий показник правосвідомості людей. Дуже спокусливо залишити сміття, непогашене вогнище, коли на тебе ніхто не дивиться. Лісова пожежа - велика біда, яку може спричинити навіть маленький сірник.
Щовесни по всій країні палають вогнища: люди масово спалюють опале листя та суху траву, хоча робити це заборонено. Ті, хто щорічно підпалює суху рослинність, не усвідомлюють наслідків того, що вони роблять. Так само не усвідомлюють вони й протиправність своїх дій та відповідальність за них. Відпочиваючи на природі, не порушуйте законодавство. Про відповідальність за випалювання трави, заходи впливу та правила утримання зелених насаджень викладено в нових буклетах системи БПД.
 

 


25.03.2019

 21.03.2019

 21.03.2019

Як реагувати на порушення на виборах?
Одразу реагуйте, якщо стали свідками:
• видачі виборчого бюлетеня для голосування особі без документа, який підтверджує громадянство України;
• демонстрації заповненого виборчого бюлетеня стороннім особам;
• винесення виборчого бюлетеня за межі виборчої дільниці;
• фото-, відеозйомки заповнених виборчих бюлетенів;
• голосування більш ніж один раз;
• отримання виборчого бюлетеня від іншої особи, крім уповноваженого члена комісії, який видає виборчий бюлетень;
• масового підвезення виборців до дільниці;
• пропозиція, обіцянка, надання виборцю коштів, іншого майна, переваг, пільг, нематеріальних активів за вчинення або невчинення будь-яких дій, пов’язаних з безпосередньою реалізацією права голосу, а також прийняття такої обіцянки, пропозиції виборцем, одержання ним вигоди;
• передачі виборчого бюлетеня сторонній особі;
• пошкодження виборчих скриньок.
За вчинення таких правопорушень передбачена кримінальна відповідальність у вигляді:
- штрафу;
- виправних робіт;
- обмеження чи позбавлення волі.
Якщо бачите порушення на виборах – звертайся до компетентних органів:
- голови відповідної виборчої комісії;
- офіційних спостерігачів;
- поліції.21.03.2019

Як проголосувати за місцем перебування?
Виборець, хто не здатний самостійно пересуватися, має право голосувати за місцем перебування. Про це у списку виборців повинна бути відмітка навпроти вашого прізвища: «НСП» – не здатний самостійно пересуватися.
Для того, щоб дізнатися, чи є у списку виборців відмітка «НСП» - зверніться до дільничної виборчої комісії за місцем голосування та ознайомтеся зі списком виборців.
У іменному запрошенні на вибори має бути вказано:
«У зв'язку з наявністю у списку виборців стосовно Вас відмітки про постійну нездатність пересуватися самостійно повідомляємо, що Вам буде надана можливість проголосувати за місцем перебування».
Якщо у списку відсутня помітка «НСП»:
1. Зверніться до дільничної виборчої комісії із власноруч написаною заявою з проханням забезпечити голосування за місцем перебування. Заяву можна подати особисто або через інших осіб.
2. У заяві вкажіть адресу місця свого перебування.
3. До заяви додайте медичну довідку про стан здоров'я.
4. Дільнична виборча комісія своїм рішенням надає можливість голосувати за місцем перебування.
5. Заяву подайте до дільничної виборчої комісії не пізніше 20-ї години останньої п’ятниці перед днем виборів.

ВАЖЛИВО! Члени дільничної виборчої комісії зобов'язані перевірити факт тимчасової нездатності виборця самостійно пересуватися.
У день голосування до виборця прибувають члени дільничної виборчої комісії з виборчими бюлетенями, опечатаною або опломбованою виборчою скринькою та витягом зі списку виборців.
Для забезпечення прозорості голосування виборець, який голосуватиме за місцем перебування, допускає у відповідне приміщення членів виборчої комісії, офіційних спостерігачів, кандидатів чи їх довірених осіб.
Виборець в режимі таємного голосування, без присутності будь-кого, у тому числі кандидата на пост Президента України, офіційних спостерігачів, членів виборчої комісії, заповнює виборчий бюлетень та опускає його до виборчої скриньки.

Якщо виборець, включений до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування, прибув у приміщення для голосування після того, як члени виборчої комісії вийшли для організації голосування за місцем перебування, такому виборцю не може бути видано виборчий бюлетень до повернення відповідних членів комісії та з’ясування питання, чи не проголосував цей виборець за місцем перебування.
 21.03.2019

Що потрібно знати, якщо я голосую вперше?
1. 1. Підготуйтесь.
Переконайтесь, що відомості про Вас внесені до Державного реєстру виборців. Це можна зробити онлайн в особистому кабінеті виборця на веб-сайті Державного реєстру виборців: https://www.drv.gov.ua/ або на своїй виборчій дільниці, але не раніше 23 березня 2019 року.
Якщо інформація про Вас у Державному реєстрі виборців відсутня – зверніться до виборчої дільниці за місцем реєстрації та подайте заяву про включення Вас до списку виборців.
У день виборів Президента України, 31 березня 2019 року з 08:00 до 20:00:
2. Візьміть один із документів:
• паспорт громадянина України у вигляді книжечки або картки з витягом з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання;
• військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби);
• тимчасове посвідчення громадянина України
3. Прийдіть на свою виборчу дільницю.
Отримайте виборчий бюлетень та поставте підпис за його отримання:
• у списку виборців;
• у визначеному місці на контрольному талоні виборчого бюлетеня.
4. Заповніть виборчий бюлетень:
• особисто в кабіні (кімнаті) для таємного голосування;
• зробіть позначку «плюс» («+») або іншу, що засвідчує волевиявлення, у квадраті напроти; прізвища кандидата на пост Президента України, за якого голосуєш.
Проголосувати можна лише за одного кандидата!
5. Опустіть виборчий бюлетень у виборчу скриньку
у спосіб, який забезпечує таємницю голосування.
 20.03.2019

Як змінити місце голосування?
Для того, щоб змінити місце голосування, необхідно до 25 березня 2019 року включно звернутися до органу ведення Державного реєстру виборців із заявою про тимчасову зміну місця голосування:
• за місцем перебування на день виборів;
або
• місцезнаходженням виборчої дільниці, де буде зручно проголосувати;
• зареєстрованим місцем проживання.
Адреси та графік роботи органів ведення Реєстру: http://bit.do/contactRV
Зразок заяви: http://bit.do/zrazok

Для зміни місця голосування потрібні документи:
- паспорт громадянина України у вигляді паспортної книжечки або картки (до картки додається Витяг з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання) або тимчасове посвідчення громадянина України;
- посвідчення військовослужбовця/ військовий квиток (для військовослужбовців строкової служби);
- документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування:
• довідка з місця навчання або роботи;
• посвідчення про відрядження;
• проїзні документи;
• договір оренди житла тощо.
Виборці, виборча адреса реєстрації яких знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях та території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, можуть не подавати документи, які підтверджують необхідність зміни місця голосування!
Заява про зміну місця голосування розглядається органом ведення Державного реєстру невідкладно, але не пізніше ніж за п’ять днів до дня голосування. Після задоволення заяви виборцю видається посвідчення про тимчасову зміну місця голосування.
Після прийняття рішення за заявою обов’язково перевірте себе у списку виборців на виборчій дільниці, яку визначено місцем голосування у посвідченні.
14.03.2019

Міністерство юстиції України спільно із Координаційним центром з надання правової допомоги та Центральною виборчою комісією в рамках правопросвітницької кампанії #ЯМаюПравоГолосу розповідає, як реалізувати та захистити одне з ключових прав – право обирати.
До вашої уваги – дорожня карта виборця, в якій визначено ключові етапи процесу голосування:
✔ПЕРЕВІР себе у списку виборців;
✔ПІДГОТУЙСЯ, якщо голосуєш не за місцем реєстрації;
✔ПРОГОЛОСУЙ у день виборів;
✔ПРОКОНТРОЛЮЙ чи проходять вибори без порушень. Якщо бачиш порушення – звертайся до відповідних органів.


14.03.2019

З нагоди Всесвітнього дня захисту прав споживачів, який щорічно відзначається 15 березня, системою безоплатної правової допомоги були розроблені рекомендаційні буклети, в яких можна ознайомитись з основними правами споживачів та механізмом їх захисту, а також підстави повернення грошей і обмін товару.


27.02.2019

Антикорупційна декларація. Правові нюанси.
Яка відповідальність передбачається за неподання чи несвоєчасне подання декларації або зазначення в ній недостовірних відомостей?
Відповідь - у Кодексі України про адміністративні правопорушення, Кримінальному кодексі України та у інформаційних буклетах системи БВПД. Цифри розраховані станом на 01.01.2019.

 


22.02.2019

Зміни в законодавстві щодо протидії булінгу
19 січня 2019 року набув чинності Закон України від 18.12.2019 року № 2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)».
Так, Закон України «Про освіту» доповнено пунктом, яким передбачено, що булінг (цькування) це діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.
Типовими ознаками булінгу (цькування) є:
• систематичність (повторюваність) діяння;
• наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);
• дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.
Крім цього, внесено відповідні доповнення до статей Закону «Про освіту», які визначають права та обов’язки засновника та керівника закладу освіти, педагогічних, науково-педагогічних і наукових працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу здобувачів освіти та їхніх батьків.
Зокрема, передбачено обов’язок засновника закладу освіти вживати заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг (цькування), стали його свідками або постраждали від булінгу.
Керівник закладу освіти має забезпечувати створення у закладі освіти безпечного освітнього середовища, вільного від насильства та булінгу (цькування), у тому числі:
• розглядати заяви про випадки булінгу (цькування) здобувачів освіти, їхніх батьків, законних представників, інших осіб та видавати рішення про проведення розслідування;
• забезпечувати виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу (цькування);
• повідомляти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України та службі у справах дітей про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти.
Передбачено також зобов’язання закладів освіти забезпечувати на своїх веб-сайтах відкритий доступ до правил поведінки здобувача освіти в закладі освіти, плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу, порядку подання та розгляду заяв (з дотриманням конфіденційності) про випадки булінгу від здобувачів освіти, їх батьків.
Педагогічні працівники:
мають право на захист під час освітнього процесу від будь-яких форм насильства та експлуатації, у тому числі булінгу (цькування), дискримінації за будь-якою ознакою, від пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю;
зобов’язані повідомляти керівництво закладу освіти про факти булінгу (цькування) стосовно здобувачів освіти, педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, свідком якого вони були особисто або інформацію про які отримали від інших осіб, вживати невідкладних заходів для припинення булінгу (цькування).
Зміни щодо протидії булінгу внесено також до спеціальних законів «Про дошкільну освіту», «Про загальну середню освіту», «Про позашкільну освіту», «Про професійну (професійно-технічну) освіту», «Про вищу освіту».
Запроваджується адміністративна відповідальність за булінг. Так, доповненою статтею 173-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що булінг (цькування), що вчиняється стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого, тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.
Якщо цькування вчинене групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, то штраф становитиме від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.
Також передбачено, що неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів поліції про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процесу тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до 20% заробітку.

За інформацією Золочівського бюро правової допомоги


13.02.2019

Мільйони громадян України 31 березня 2019 року не зможуть проголосувати на президентських виборах за фактичним місцем проживання. Однак це не скасовує виборче право українців. Щоб проголосувати за фактичним місцем знаходження, потрібно заздалегідь подбати про включення в списки виборців.
Як проголосувати, якщо ви працюєте, навчаєтеся в іншому місті, поїхали у відрядження чи перебуваєте на лікуванні? Наша інфографіка розповідає, що робити в такому разі. Як проголосувати не за місцем реєстрації.
 

 


31.01.2019

Негода – хто винен і що робити?

Будьте обережні під час ожеледиці, однак у разі травмування захистіть свої права!   Що робити в разі травмування через ожеледицю та сніг? Пропонуємо чіткий перелік дій у разі отримання травми через нечищені вулиці.

 


18.01.2019

З 11 січня 2019 року вступили в дію зміни до Кримінального кодексу, згідно з якими домашнє насильство карається кримінальною відповідальністю.  Відтепер домашнім кривдникам загрожують громадські роботи на строк від 150 до 240 годин, або арешт на строк до 6 місяців, або обмеження волі на строк до 5 років, або до двох років позбавлення волі.

Домашнє насильство – це умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи. 

 


11.01.2019

Ставки судового збору станом на 01.01.2019 року
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарг подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Станом на 01 січня 2019 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить1921 грн. 00 коп.

 

Найменування документа і дії, за яку справляєтьсясудовийзбір, та платника судового збору

Ставка судового збору

 

Формулювання Закону

В перерахунку до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, з 01 січня 2019 року 1921 грн.00 коп.

1. За подання до суду:

1)позовної заяви майнового характеру, яка подана:

юридичною особою

1,5 відсоткаціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить і не більше 350 прож.мінім.дляпрацезд.громадян

1,5 відсоткаціни позову, але не менше1921,00 грн.і не більше 672350,00 грн.

фізичною особою абофізичною особою - підприємцем

1 відсотокціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить та не більше 5 розмірівпрожиткових мінімумів для працездатних осіб

1 відсотокціни позову, але не менше768,40 грн. та не більше9605,00 грн.

2) позовної заяви немайнового характеру, яка подана:

юридичною особою абофізичною особою - підприємцем

1 розмірпрожиткового мінімуму для працездатних осіб

1921,00 грн.

фізичною особою

0,4 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб

768,40 грн.

3)позовної заяви:

 

 

про розірванняшлюбу

0,4 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб

768,40 грн.

про поділ майна при розірваннішлюбу

1 відсотокціни позову, але не менше 0,4 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб становить та не більше 3 розмірівпрожиткового мінімуму для працездатних осіб

1 відсотокціни позову, але не менше768,4 грн. та не більше5763,00 грн.

4) заяви у справах окремогопровадження; заяви про забезпеченнядоказівабо позову; заяви про перегляд заочного рішення; заяви про скасуваннярішеннятретейського суду (міжнародногокомерційногоарбітражу); заяви про видачувиконавчого документа на примусовевиконаннярішеннятретейського суду (міжнародногокомерційногоарбітражу); заяви про видачувиконавчого документа на підставірішенняіноземного суду; заяви про роз'яснення судового рішення, які подано; заяви про сприяннятретейському суду (міжнародномукомерційномуарбітражу) в отриманнідоказів

юридичною особою абофізичною особою - підприємцем

0,5 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб

960,50 грн.

фізичною особою

0,2 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб

384,20 грн.

4-1) заяви про видачу судового наказу

0,1розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб

192,1 грн.

4 -2) заяви про скасування судового наказу

0,05 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб

96,05 грн.

4 -3) заяви про скасування тимчасового обмеження фізичних осіб у праві виїзду за межі України

0,2розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб

384,20 грн.

5) позовної заяви про захистчесті та гідностіфізичної особи, діловоїрепутаціїфізичноїабоюридичної особи, а саме:

позовної заяви немайнового характеру

0,4 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб

768,40 грн.

позовної заяви про відшкодуванняморальноїшкоди

1,5 відсоткаціни позову, але не менше 1 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб

1,5 відсоткаціни позову, але не менше1921,00 грн.

6)апеляційноїскарги на рішення суду; заяви про приєднання до апеляційноїскарги на рішення суду; апеляційноїскарги на судовий наказ, заяви про перегляд судового рішення у зв’язку з нововиявленимиобставинами

150відсотків ставки, щопідлягаласплаті при поданніпозовної заяви, іншої заяви і скарги

150відсотків ставки, щопідлягаласплаті при поданніпозовної заяви, іншої заяви і скарги

7)касаційноїскарги на рішення суду; заяви про приєднання до касаційноїскарги на рішення суду

200відсотків ставки, щопідлягаласплаті при поданніпозовної заяви, іншої заяви і скарги

200відсотків ставки, щопідлягаласплаті при поданніпозовної заяви, іншої заяви і скарги

9)апеляційної і касаційноїскарги на ухвалу суду; заяви про приєднання до апеляційноїчикасаційноїскарги на ухвалу суду:

юридичною особою абофізичною особою - підприємцем

1 розмірпрожиткового мінімуму для працездатних осіб

1921,00 грн.

фізичною особою

0,2 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб

384,20 грн.

2. За подання до адміністративного суду:

1)адміністративного позову:

майнового характеру, який подано:

суб’єктомвладнихповноважень, юридичною особою

1,5 відсоткаціни позову, але не менше 1 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб становить та не більше 350 прожиткового мінімуму для працездатних осіб

1,5 відсоткаціни позову, але не менше1921,00 грн. та не більше 672350 грн.

фізичною особою абофізичною особою - підприємцем

1 відсотокціни позову, але не менше 0,4 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб становить та не більше 5 розмірівпрожиткового мінімуму для працездатних осіб

1 відсотокціни позову, але не менше768,40 грн. та не більше9605,00 грн.

немайнового характеру, який подано:

суб’єктомвладнихповноважень, юридичною особою абофізичною особою - підприємцем

1 розмірпрожиткового мінімуму для працездатних осіб

1921,00 грн.

фізичною особою

0,4 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб становить

768,40 грн.

2)апеляційноїскарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційноїскарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв’язку з нововиявленимиобставинами

 

150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги

150відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги

3)касаційноїскарги на рішення суду, заяви про приєднання до касаційноїскарги на рішення суду

200відсотків ставки, щопідлягаласплаті при поданніпозовної заяви

200відсотків ставки, щопідлягаласплаті при поданніпозовної заяви

5)апеляційної і касаційноїскарги на ухвалу суду; заяви про приєднання до апеляційноїчикасаційноїскарги на ухвалу суду

1 розмірпрожиткового мінімуму для працездатних осіб

1921,00 грн.

6) заяви про забезпеченнядоказівабо позову, заяви про видачувиконавчого документа на підставірішенняіноземного суду, заяви про змінучивстановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення

0,3 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб

576,30 грн.

3. За видачу судами документів:

1) за повторнувидачукопії судового рішення

0,003 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб становить за кожнийаркушпаперу

5,76 грн.

2) за видачудубліката судового наказу та виконавчого листа

0,03 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб*

*Сплачується до початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень

57,63 грн.

 

 

 

4) за видачу в електронномувиглядікопіїтехнічногозапису судового засідання

0,03 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб

57,63 грн.

5) за виготовленнякопії судового рішення у разі, якщо особа, яка не бере (не брала) участі у справі, якщосудоверішеннябезпосередньостосуєтьсяїї прав, свобод, інтересівчиобов’язків, звертається до апаратувідповідного суду з письмовоюзаявою про виготовленнятакоїкопіїзгідноіз Законом України "Про доступ до судовихрішень"

 

 

0,003 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожнийаркушкопії

5,76 грн.

6) за виготовленнякопійдокументів, долучених до справи

0,003 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб  за кожнийаркушкопії

5,76 грн.

5. У разіухвалення судом постанови про накладенняадміністративногостягнення

0,2 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб становить;

384,20 грн.

 

 


29.12.2018

 


12.12.2018

Прес-реліз


Презентовано ґендерну стратегію системи безоплатної правової допомоги
 


07.12.2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


29.11.2018


21.11.2018

 


15.11.2018


05.11.2018


06.09.2018

На виконання Указу Президента України від 14.11.2017 №361/2017 «Про оголошення в Україні 2018 року Роком реалізації право просвітницького проекту «Я маю право!», враховуючи розпорядження голови Харківської обласної державної адміністрації від 09.01.2018 №10 «Про затвердження Плану заходів з реалізації у Харківській області право просвітницького проекту «Я маю право!» та лист Головного територіального управління юстиції у Харківській області від 29.08.2018 №12-10/12-07/2990 оприлюднюємо інформацію щодо новацій у сфері законодавства України.


09.08.2018

Правові основи охорони праці неповнолітніх

Охорона праці неповнолітніх є надзвичайно важливим питанням в забезпеченні здійснення даною категорією громадян своїх законних прав на ринку праці. Але є ряд нюансів, на які слід звертати увагу при розгляді даного питання.

Законодавець, враховуючи психофізіологічні особливості організму неповнолітнього працівника, захищає його від виробничих шкідливостей. Для цього у Кодексі законів про працю України  передбачено спеціальні норми, які в комплексі створюють особливу охорону праці неповнолітніх працівників.

Неповнолітні, тобто особи, що не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України (ст.187 КЗпП України). Зміст особливої охорони праці неповнолітніх працівників включає такі спеціальні правові заходи:

Читати далі...

 


19.07.2018

Пільги на навчання учасникам АТО та членам їх сім’ї

Українські бійці, які приходять за безоплатними юридичними консультаціями часто цікавляться питанням отримання вищої освіти. Учасники АТО хочуть навчатися, також хочуть, щоб навчалися їхні діти. Раніше пільги під час вступу до вишів були передбачені лише для учасників бойових дій на території інших держав, та згодом законодавчі норми змінилися.

Прийняття Постанови КМУ «Про надання державної цільової підтримки деяким категоріям громадян для здобуття професійно-технічної та вищої освіти» стало головною зміною в реалізації права на освіту учасників бойових дій.

Відповідно до «Порядку та умов надання державної цільової підтримки деяким категоріям громадян для здобуття професійно-технічної та вищої освіти» затвердженого Постановою КМУ від 23.11.2016 р. № 975 державна цільова підтримка надається дітям осіб, визнаних учасниками бойових дій, у вигляді:

-Читати далі...

 

 


04.06.2018

Працюєш за комп’ютером — маєш право на додаткову відпустку!
Консультація юриста. Безкоштовно.


Нагадаємо, що згідно зі ст. 8 Закону про відпустки, щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці надається окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я (додаток 2 до Постанови № 1290).
У листі від 11.08.2014 р. № 348/13/116-14 Мінсоцполітики зазначає, що працівникам надається право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці тривалістю до 4 к. дн. згідно з поз. 58 розділу XXII Списку, затвердженого постановою КМУ від 17.11.1997 р. № 1290: «Працівники, які працюють на електронно-обчислювальних та обчислювальних машинах». (Хоча лист Мінсоцполітики датований ще 2014 роком, оприлюднений він лише тепер). Ця позиція не конкретизує, хто саме працює на комп’ютері, а отже, за нею право на щорічну додаткову відпустку отримує чи не весь офісний персонал.
Зверніть увагу: конкретна тривалість встановлюється колективним або трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах. Тобто 4 дні — це максимальна тривалість такої додаткової відпустки. Але вона не обов’язково має бути саме такою, може бути і меншою.
Але у цьому листі вказано, що щорічні додаткові відпустки за особливий характер праці, передбачені законодавством, мають надаватися відповідним працівникам в обов’язковому порядку, у тому числі якщо колективний договір на підприємстві не укладено або в колективному договорі не встановлено гарантію щодо встановлення працівникам таких відпусток. Зазначимо, що така позиція не є новою і озвучувалася Мінсоцполітики і раніше (наприклад у листі від 24.12.2013 р. № 152/13/82-13).
Крім того: у розрахунок часу, що дає право працівнику на таку відпустку, зараховуються дні, коли він фактично був зайнятий на роботах з особливим характером праці не менше половини тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій, посад. Тобто 4 дні — це максимальна тривалість такої відпустки у розрахунку за рік. Але якщо працівник не постійно працює за комп’ютером, то надаватиметься така відпустка за рік пропорційно (4 дні треба поділити на кількість робочих днів в році згідно із графіком роботи працівника, і помножити на кількість днів, у яких він більше половини дня пропрацював за комп’ютером). Облік часу, відпрацьованого в зазначених умовах, здійснюється власником або уповноваженим ним органом.
Також, зверніть увагу, що максимальна тривалість щорічної основної та щорічних додаткових відпусток, до яких належить і відпустка за роботу на комп’ютері (п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про відпустки) законодавчо обмежена:
• у загальному випадку вона становить не більше 59 календарних днів,

• для працівників, зайнятих на підземних та гірських роботах, — не більше 69 календарних днів (ч. 3 ст. 10 Закону про відпустки).
Тож при наданні щорічних та додаткових відпусток слід враховувати ці граничні розміри, щоб загальна кількість днів відпустки за певний рік не перевищувала встановлений ліміт.
За додатковою інформацією модна звернутися до Золочівського бюро правової допомого за адресою: смт. Золочів, вул.. 8 Березня, 3 або за телефоном (05764) 5-00-90.


Буклети


11.04.2018

З метою реалізації загальнонаціонального правопросвітницького проекту Міністерства юстиції України «Я маю право!» Координаційним центром з надання правової допомоги затверджено план заходів на 2018 рік, у якому передбачено необхідність інформувати громадян про їхні права через засоби масової інформації та офіційні сайти партнерів проекту, шляхом розповсюдження щомісячного інформаційного видання Міністерства юстиції «Юстиція відкрита для людей» для його поширення серед населення відповідно до інтересів цільової аудиторії.


 


 

  

62200 пл.Слобожанська 5, смт Золочів, Харківська обл.
email - mail@zolochivska-rda.gov.ua
т./ф. (057-64) 5-15-64