Золочівська
 райдержадміністрація Харківської області
Головна      Довідник      Галереї      Форум      Районні організації      Пошук
 

Про район

Паспорт району
Символіка
Сільради
Географічна та історична довідка
Єдиний дозвільний офіс
Економіка
Освіта
Культура і туризм
Медицина
Золочів прикордонний
Податкова інформує
Громадська рада
Протидія корупції
 

Про РДА

Керівництво
Регламент
Структура
Функції
Адмінпослуги
Колегія
Приязна адміністрація
ВВДРВ
 

Діяльність РДА

Розпорядження
Плани та звіти
Бюджет
Фінанси
Проекти
Регуляторна діяльність
 

Прийом громадян

Графік прийому
Доступ до публічної інформації
Зразки документів
Організації
 

Районна рада

Керівництво
Депутати
Комісії
Поточна діяльність
 

Пропозиції

Оголошення
Вакансії
 
 
 

Погода в Золочеві

 
 
 
 

Корисні посилання

 

 

 

Географічна довідка


Карта (Мапа) Золочівського району
 
 (map.zip - 230 kb)

Золочівський район розташований на північному заході Харківської області, його площа складає 968, 6 кв. км (3,1% площі Харківської області). Відстань від обласного центру до райцентру смт Золочів - 41 км. Складається із 14 місцевих рад. До складу району входить 73 населених пункти, в тому числі смт Золочів та 72 села.

Район знаходиться у лісостеповій географічній зоні. Рельєф пересічний, клімат помірний. Є поклади піску та глини, які використовуються у виробництві будівельних матеріалів та будівництві.

На сході і півдні район межує з Дергачівським районом Харківської області, на заході з Богодухівським районом Харківської області, на північному заході з Великописарівським районом Сумської області, на півночі з Гайворонським та  Борисівським районами Бєлгородської області Російської Федерації.

Територія району була заселена в період неоліту (село Мала Рогозянка і далі річкою Уди), бронзового віку, в скіфські часи, в період черняхівської та роменської культур, а також в період Древньої Русі.

На території району працюють ДП «Івашківський спитрзавод», 99 сільськогосподарських підприємств, в тому числі 68 фермерських господарств та 4 агрофірми. Серед найбільших агрофірма «СінталАгроТрейд», фермерське господарство «Альфа», СТОВ «Перше травня», СТОВ «Довжик», СТОВ «Золочівське», СВК ім. Фрунзе, ЗАТ «Золочівське хлібоприймальне підприємство», автопідприємство «Восток», ДП фірми «Гласт ГМБХ» ТОВ «Євротехпласт».

В районі діють чотири відділення банків:  ВАТ «Райффайзен Банк Аваль»,«Приватбанк», «Мегабанк», Ощадбанк.

Є зони відпочинку. Це пляж на річці Уди в смт Золочів, Рогозянське водосховище в селі Феськи.

Діє комунальне підприємство «Золочівська центральна районна лікарня», 10 амбулаторій загальної практики сімейної медицини, 18 фельдшерсько –акушерських пунктів.

 

Історична довідка


Історики схиляються до думки, що перші поселенці на території, де нині розташований Золочівський район, з‘явились у 1677 році. Походили  вони з містечка Золочів Львівської області. Нове поселення стало однією з надійних баз Запорізької Січі. Основну частину золочівських жителів складали козаки та їх помічники, головним обов'язком яких було несення військової служби і захист від ворогів південних рубежів Російської імперії.

В серпні 2007 року Золочівщина відзначила 330-у річницю заснування селища.

З 1708 по 1765 рік Золочівська земля входила до складу Київської губернії, а з 1765 року – до Харківського повіту Харківської губернії. У 1780 – 1796 роках Золочів входив до складу Хотмижського повіту, який  крім того об‘єднував теперішні Борисівський і Грайворонський райони Бєлгородської області.

На той час Золочів стає досить помітним торговим центром. Чотири рази на рік тут відбуваються ярмарки, які тривають по декілька днів. У 1790 році населення Золочева складає 5200 чоловік.

Після реформи 1861 року виникають і промислові підприємства. У 1875 році в місті діють два горілчані заводи, у 1877 році стає до ладу Іванівський спиртовий завод (нині Івашківський), трохи згодом розпочинається будівництво Лютівського цукрового заводу (зараз – Конгресівський цукровий завод).

7 березня 1923 року відбулась знаменна подія в історії Золочівщини: постановою Уряду України утворено Золочівський район.

Восени 1941 року золочівська земля стала ареною жорстоких боїв. 10 тисяч золочівців пішли на фронти війни і воювали в лавах Радянської армії та партизанських загонах. Не повернулися додому біля 5 тисяч чоловік. Окупація Золочева тривала 2 роки. В ніч на 6 серпня війська 18-ого танкового корпусу та 42-ої гвардійської стрілецької дивізії здійсненили 30-кілометровий кидок і увірвалися в Золочів  після тривалого бою. Надранок 8 серпня 1943 року над визволеним Золочевом замайорів червоний прапор.

Золочівці відважно захищали Батьківщину в роки Великої Вітчизняної війни. Героями Радянського Союзу стали 7 наших земляків, один став повним кавалером ордена Слави. У віках не померкне слава Героїв Радянського Союзу – Тимофія Івановича Світличного, Павла Івановича Лабуза, Олександра Микитовича Чалого, Федора Карповича Ярового, Павла Григоровича Стрижака, Омеляна Івановича Матлаєва, Миколи Федотовича Солоділова та Василя Яковича Тупкаленка, повного кавалера ордена Слави. А як не згадати славного довжанського хлопця Миколу Мірошника, який повторив подвиг Олександра Матросова.  

За післявоєнні роки відбулися зміни в економіці, сільському господарстві. Важливим етапом колгоспного будівництва було укрупнення артілей у 1950-1953 роках.

У 1963-1964 роках  в зв‘язку з укрупненням район було ліквідовано, а з початку 1965 року – відновлено. Починаючи з січня 1968 року Золочівський район існує в незмінних кордонах.

Золочівщина тісно пов‘язана з іменами багатьох визначних особистостей, що зробили і роблять свій внесок в розвиток науки і техніки, літературу, мистецтво, відзначились як видатні спортсмени.

З родини Золочівського сотника Романа Квітки походить  відомий далеко за межами України письменник Г.Ф.Квітка-Основ‘яненко.

Із Золочевом пов‘язані імена відомих діячів культури і науки – Г.С.Сковороди, Д.П.Хрущова, Й.А.Тимченка.

Село Сковородинівка (колишня Пан-Іванівка) було останнім берегом видатного українського просвітителя, поета-демократа і філософа Григорія Савича Сковороди. Сьогодні в колишньому будинку поміщика А.І.Ковалівського, де знаходив притулок мандрівний філософ, в селі Сковородинівка Золочівського району розташовано

Національний  літературно-меморіальний музей Сковороди. Збереглася і кімната мислителя, і донедавна зеленів могутній дуб, під яким любив відпочивати та писати свої твори Григорій Савич.

З архівних документів відомо, що з 1894 до 1909 років у селі Карасівці Золочівського району жив і працював учений-хімік П.Д.Хрущов. Тут він обладнав лабораторію, в якій і зробив відкриття в таких галузях науки, як електрохімія, хімічна термодинаміка.

Легендарною видається постать відомого механіка-винахідника, одного з піонерів світової кінематографії Й.А.Тимченка. Народився вчений в селі Окіп Удянської сільської ради Золочівського району. Багато його астрономічних, метеорологічних і фізичних приладів неодноразово відзначалися золотими та срібними медалями на світових виставках. Але, мабуть, найгеніальніше відкриття Й.А.Тимченко здійснив у 1983 році. Після кількох років наполегливої праці він винайшов оригінальний стрибковий механізм зміни кінокадрів, що є однією з основних частин сучасного кіноапарата.

Золочівці пишаються і такими колоритними постатями, як двоюрідні брати Ільченки. Один з них, О.Є.Ільченко, - автор прекрасних книг „Петербурзька осінь” і „Козацькому роду – нема переводу”. А ось інший двоюрідний брат, Д.І.Ільченко, став відомим актором, заслуженим артистом Російської Федерації. Кіноглядачам він найбільше запам‘ятався по кінофільму „Тихий Дон”, де блискуче зіграв роль батька Григорія Мелехова.

У селі Олександрівна Золочівського району народився відомий український письменник і журналіст, учасник Великої Вітчизняної війни П.Ф.Автомонов. Провідна тема його повістей та романів – боротьба нашого народу з фашистськими загарбниками у роки всенародної війни. Особливо яскраво відображено ці героїчні події в романі „Коли розлучаються двоє”, за який автор удостоєний ордена „Знак пошани”.

Золочівська земля дала наснагу для космічного старту нашому землякові, льотчику-космонавту Ю.І.Онуфрієнку, який народився у селі Рясне Золочівського району. Його зоряний старт відбувся в 1996 році, Юрій Іванович перебував на орбіті 193 доби, був командиром корабля.

Золочівська земля дала старт у великий спорт відомому бігунові, срібному призеру чемпіонату Європи, багаторазовому чемпіону Радянського Союзу, учаснику Олімпійських ігор 1972 року у Мюнхені В.М.Пантелею.

Золочівщина  зростила 10 Героїв Соціалістичної Праці.


Історична довідка про визволення золочівського району від німецько-фашистських загарбників

 

62200 пл.Слобожанська, 5, смт Золочів, Харківська обл.
email - mail@zolochivska-rda.gov.ua
т./ф. (057-64) 5-15-64