Золочівська
 райдержадміністрація Харківської області
Головна      Довідник      Галереї      Форум      Районні організації      Пошук
 

Про район

Паспорт району
Символіка
Сільради
Географічна довідка
Історична довідка
Економіка
Освіта
Культура і туризм
Медицина
Золочів прикордонний
Податкова інформує
Громадська рада
Протидія корупції
 

Про РДА

Керівництво
Регламент
Структура
Функції
Адмінпослуги
Колегія
Приязна адміністрація
ВВДРВ
 

Діяльність РДА

Розпорядження
Плани та звіти
Бюджет
Фінанси
Проекти
Регуляторна діяльність
 

Прийом громадян

Графік прийому
Доступ до публічної інформації
Зразки документів
Організації
 

Районна рада

Керівництво
Депутати
Комісії
Поточна діяльність
 

Пропозиції

Оголошення
Вакансії
 
 
 

Погода в Золочеві

 
 
 
 

Корисні посилання

 

 

 

Великорогозянська сільська рада


Сільський голова- Єлісєєв Анатолій Іванович

Тел.:(057-64) 93-4-17

Село Сковородинівка Великорогозянської сільської ради Золочівського р-ну Харківської обл. розташоване між Муравським шляхом і долиною р.Уди, біля верхів'їв р.Розсохуватої (нині не існуючої), притоку р.Кадниці, притоку р.Уди.

Площа Сковородинівки -106 га

Кількість населення - 465 чоловік

Історична довідка: Село відоме в XVIII – на поч.ХХ ст. під назвою Пан-Іванівка (Іванівка, Іванівка Ольшанська). Назване за ім'ям свого засновника, вільшанського сотника Івана Ковалівського. Вперше згадується 1732 року як хутір, що належав І.Ковалівському та його брату Якову, дергачівському сотнику, і мав 161 душу підданих.

У 1790 та 1794 рр. тут перебував великий український філософ і поет Г.С.Сковорода.

У листі до М.Ковалинського від 26 вересня 1790 року філософ писав: "Ныне скитаюся у моего Андрея Івановича Ковалевського. Имам моему монашеству полное упокоеніе, лучше Бурлука. Земелька его есть нагорная. Лѣсами, садами, холмами, источниками распещренна. На таком мѣстѣ я родился возлѣ Лубен. … ничего мнѣ не нужно, как спокойна келія, да наслаждаюся моею невѣстою… Бібліе!".

Гостив у А.Ковалівського Г.Сковорода і в квітні 1794 року, звідки вирушив до М.Ковалинського у Хотєтово на Бєлгородщині. У "Житті Григорія Сковороди" М.Ковалинського читаємо: "1794 года, августа 26 числа, отправился он в путь из Хотетова села в краину. ... В концѣ пути своего почувствовал он побужденіе ѣхать в то же мѣсто откуда поѣхал к другу. …Слобода Ивановка помѣщика Ковалевскаго было то мѣстопребываніе, гдѣ нѣсколько времени жил он прежде и куда прибыл скончать теченіе свое. …Перед кончиною завѣщал предать его погребенію на возвышенном мѣстѣ близ рощи и гумна и слѣдующую здѣланную им себѣ надпись написать: "Міръ ловилъ меня, но не поймалъ".

 Спочатку філософ був похований на узвишші, але у 1814 році прах мислителя перенесли з поміщицьких земель на церковні, за глибокий яр, де нині знаходиться могила Г.С.Сковороди. Тут він помер 29.10 (09.11) 1794 р. і був похований.

 1795 р., після переселення сюди кріпаків з інших місць і спорудження церкви Спаса-Преображення, хутір перетворився на село. В ХІХ ст. ним володіли поміщики Ковалівські, Кузіни, Жилинський, Крейнер. На початку ХХ ст. тут існував спиртовий та цегельний заводи.

 1930 р. в селі створений колгосп ім.Г.С.Сковороди (з 2000 р. – СТОВ ім.Г.С.Сковороди).

 Значної шкоди селу нанесли у 1941–1943 рр. німецько-фашистські окупанти: вбили 6 жителів, забрали в неволю 95 чоловік, пошкодили ряд історичних пам'яток. В серпні 1943 р. село звільнене радянськими військами. В боях за село загинуло 94 бійці.

 У селі знаходяться ОКЗ "Літературно-меморіальний музей Г.С.Сковороди", розміщений у будиноку поміщика А.І. Ковалівського (XVIII ст., розширений на початку ХХ ст.) – пам'ятка архітектури, могила філософа – пам'ятка історії та монументального мистецтва, парк XVIII ст. – пам'ятка садово-паркового мистецтва, улюблені місця Г.С.Сковороди: 700-літній дуб та криниця, пам'ятник мислителеві (з 1972 р. робота скульптора І.П.Кавалерідзе; до того існували пам'ятники роботи скульп. Б.Кротко (1926) та І.Мельгунової (1938), будинки поміщицької контори ХІХ ст. (на фундаментах кінця XVIII ст.) та комори (амбару) ХІХ ст. Церква, оновлена 1871 р. і закрита у 1930-ті рр., була спалена гітлерівцями 1943 р. На братській могилі радянських воїнів встановлено пам'ятник (1954) та пам'ятний знак односельцям.

Видатні земляки: Григорій Савич Сковорода (1722–1794) – великий український філософ, богослов, поет, байкар, педагог, музикант. Автор поетичної збірки "Сад божественних пісень", збірки байок "Байки Харківські", ряду філософських трактатів та діалогів. Народився в Чорнухах на Полтавщині, помер і похований у с.Сковородинівці (колишня Пан-Іванівка), яку дуже любив.

Сучасність населеного пункту.

Благословенна земля меморіального комплексу Григорія Савича Сковороди гостинно зустрічає відвідувачів з усіх куточків планети.

Колектив музею очолює лауреат муніципальної премії ім. Г.С.Сковороди, Заслужений працівник культури України Наталія Мицай, яка веде активну наукову пропаганду музейної справи, популяризує ім’я і творчу спадщину видатного філософа, організовує і проводить заходи з популяризації пам’яток історії, архітектури, монументального та садово-паркового мистецтва, пов’язаних з життям та творчістю Г.С.Сковороди, духовного та естетичного виховання населення, національного відродження. Під керівництвом директора створено нову експозицію, науковим керівником якої був доктор філологічних наук, професор ХНПУ ім. Г.С.Сковороди Леонід Ушкалов. Експозиція обладнана сучасними електронними засобами: локальним освітленням і відео- та аудіоапаратурою.

 Презентація експозиції була визначною подією в культурному житті України. У 2006 році творчий колектив музею став лауреатом Міжнародної літературно-мистецької премії ім. Г.С.Сковороди за створення нової сучасної експозиції.

 Співробітники музею підтримують постійний зв’язок з громадськими організаціями, підприємствами, установами, учбовими закладами, зокрема ХНУ ім.Каразіна, ХНПУ ім. Г.С.Сковороди, ХНУВС, плідно співпрацюють з організаторами проекту "Григорій Сковорода – 300". На запрошення Банкнотно-монетного двору взяли участь у розробці ескізу до створення 500-гривневої банкноти.

У музеї пройшли виїзні засідання президії Академії педагогічних наук НАН України, Ученої ради ХНТУСГ ім.П.Василенка, міжнародний семінар Українського Християнського Академічного Товариства "Християнство і освіта: Український контекст", Міжнародний симпозіум скульпторів "Філософія серця".

У музеї традиційно проходять:

  • літературно-мистецьке свято "Сковородинівська весна" – травень;

  • Всеукраїнська наукова конференція – травень;

  • Міжнародні Сковородинівські філософські читання – вересень;

  • студентські Сковородинівські філософські читання – листопад,

  • вшанування пам'яті та святкування річниці народження Г.С.Сковороди – грудень.

 Співробітники музею були учасниками Першого Міжнародного музейного фестивалю (м.Дніпропетровськ, 2005 р.) та Світового конгресу українців (м. Київ, 2006 р.).

У с.Сковородинівка розташована центральна садиба сільськогосподарського підприємства ЗАТ «Агрофірма ім..Г.С.Сковороди» та приватного сільськогосподарського підприємства «Вікторія». У ЗАТ «Агрофірма ім..Г.С.Сковороди» налічується майже 4400 га орної землі, яку воно орендує у 650 власників земельних ділянок. На своїх полях сільгосппідприємства вирощують озиму пшеницю, ячмінь, цукровий буряк, соняшник, кукурудзу на зерно та на силос, гречку, просо. Господарство займається молочним тваринництвом.

За кошти колгоспу ім.Г.С.Сковороди (голова М.М.Твердохліб) у 1980-1990-х роках споруджені дитячий садок на 50 дітей, лазня, олійниця, млин, добудована Сковородинівська школа і тепер вона стала загальноосвітньою школою І-ІІІ ступеня, в якій навчаються 120 дітей. За рахунок коштів господарства заасфальтовані всі вулиці та виконана газифікація села та соціально-побутових об’єктів. ЗАТ «Агрофірма ім..Г.С.Сковороди» — одне з кращих господарств Золочівського району.

Персональний склад Великорогозянська сільська рада

 

62200 пл.Леніна 5, смт Золочів, Харківська обл.
email - mail@zolochivska-rda.gov.ua
т./ф. (057-64) 5-15-64